Od 17 hodin bude v klubovně Žluté ponorky na Svojsíkově nábřeží besedovat spisovatel, scénárista a politický vězeň z padesátých let Jiří Stránský. Širší veřejnosti je znám především jako scénárista televizního seriálu Zdivočelá země, který vznikl na základě stejnojmenného románu. Podle Stránského knižních předloh byly natočeny i filmy Kousek nebe (režie Petr Nikolaev), Uniforma, Žabák a Bumerang (režie Hynek Bočan). Námětem filmů byly povídky ze sbírky Štěstí, jež byla sice vydána v roce 1969, vzápětí však celý náklad putoval do sběrných surovin, což v knize Proluky popisuje Bohumil Hrabal.

Štěstí vyšlo znovu až po pádu komunismu a po něm i prózy Zdivočelá země, Aukce, Přelet, Tichá pošta, Stařec a smrt, sbírka veršů Za plotem a knížky pro děti Povídačky pro Klárku, Povídačky pro moje slunce a skautský román Perlorodky.


Jiří Stránský je také členem legendárního pražského skautského oddílu Pětka a vůbec člověkem s neutuchající životní energií, jako by neměl za sebou dva komunistické kriminály a neblížila se mu osmdesátka. Vzhledem k jeho pracovní vytíženosti – denně pracuje s režisérem Bočanem na dalších dílech Zdivočelé země – bude jeho třebíčská návštěva zcela mimořádná.

Milan Zeibert