Název si nechala zaregistrovat jako ochrannou známku bývalá zaměstnankyně kulturního zařízení a jedna z organizátorek festivalu Dagmar Juráňová.

Deník se ptal ředitelky Městského kulturního střediska v Třebíči Hany Štěpničkové.

Dagmar Juráňová si nechala název Šamajim zaregistrovat jako ochrannou známku. Co na to říkáte?

Asi na to měla finance nebo i právo. Mě to nijak netrápí. My jsme sice psali Šamajim, ale všem jsme vysvětlovali, že je to třebíčský židovský festival, protože to slovo spousta lidí nezná. Mám pocit, že Třebíčský židovský festival je vypovídajíc název.

Způsobilo vám to komplikace nebo finanční ztráty?

Nezpůsobilo nám to vůbec nic.

Takže vás to v podstatě nijak nerozhodilo.

Mě to nijak nerozhodilo, nijak mě to nepoškodilo. Když jsme zvali hosty, vysvětlili jsme, proč má festival nový název. Na našich stránkách je to také. Já s tím nemám vůbec žádný problém. Mě to v ničem neomezuje, já zkrátka respektuji to, že ona nás upozornila, že název má zaregistrovaný. Tudíž jsme se zachovali jinak, aby nebyl problém. Tečka.

Dagmar Juráňová z kulturního zařízení před rokem odešla. Co se stalo, za jakých okolností odcházela?

Dala výpověď. Bylo to její rozhodnutí.

Nějaké neshody mezi vámi nebyly?

Nebyly. Dala výpověď, odešla. Jako nakonec víc lidí odešlo. Nijak nás to nelimituje, ani neohrožuje. Myslím, že tu funguje všechno v pohodě. Já jsem tu nikdy nikomu nedala výpověď. Vždy, když lidé odešli, bylo to z jejich vlastní vůle.

Dagmar Juráňová tvrdí, že jste chtěla festival zrušit. Proto si nechala slovo Šamajim zaregistrovat.

Já jsem ho nikdy nechtěla zrušit. Chtěla jsem jen redukovat program z týdne na tři dny. Myslím, že to bylo dobré. Letos opět máme bohatý program a festival bude zase třídenní. Nikdy v životě nebyla řeč o tom, že by se festival rušil, protože je to naše marketingová značka. Je tu i návaznost na turistický ruch, kultura s ním jde ruku v ruce. Přijede sem spousta lidí. Nemůžeme přece vyblokovat nebo rušit něco, co bylo. Jenom jsem to chtěla pozměnit, zkrátit. Program nebyl bohatší o to, že festival trval více dnů. Nevidím důvod k tomu, aby festival trval týden. Reakce z loňského roku byly velmi pozitivní, to znamená, že tři dny jsou optimální.