Ptát se na rodinnou historii dostali za úkol žáci z osmých tříd. Výsledek předčil očekávání. „Sám jsem byl překvapen,“ říká učitel dějepisu Pavel Mikoláš. Kniha vedle dvaceti autentických příběhů z první světové války obsahuje i cenné historické fotografie z rodinných archivů. Publikaci škola představí a pokřtí v pondělí 12. listopadu v 17 hodin v Městské knihovně v Třebíči.

Ve školním nakladatelství Bene už dříve vyšly publikace s názvy 1968, 1989 a 4:3 a 2:0. První dvě mapují zlomové momenty v historii státu, třetí se jmenuje po památných výsledcích hokejových utkání mezi Československem a Sovětským svazem. Pamětníci v knize vzpomínají, proč právě tato utkání mají pro nás dosud výjimečný náboj.

Nejnovější publikace vychází v edici Mluvte s námi. „Edice Mluvte s námi je jedna z metod výuky dějepisu na naší škole. Snažíme se přimět žáky k vyhledávání historických informací z regionu, ale hlavně z rodinného prostředí,“ popsal Pavel Mikoláš.

Ještě před několika málo lety prý děti pátraly v rodinné historii s nadšením a dobrovolně. Dnes, v době smartphonové, je podle Pavla Mikoláše čím dál těžší mladé lidi přimět k mluvené komunikaci s okolím a rodinou. Ptát se na příběhy z první světové války proto žáci dostali úkolem.