Bohatý program a závěrečný ohňostroj se líbil všem příchozím. „Bydlím kousek odsud. Moc se mi to tady líbí, mají to všechno pěkně nachystané a prostředí je nádherné,“ pochvalovala si Marie Tučková.

A jak to s vinicemi vlastně všechno začalo?

„Vinici jsem založil v roce 1987 na místě původních vinic sádeckého zámku. Vše se dělalo rukama. Zpočátku jsem měl velké problémy. Neznal jsem tak dobře techniku, lidi mi víno kradli a nebo mi je okusovali zajíci. Všechno se to začalo dostávat do normálních kolejí až po pěti letech,“ vzpomíná na svoje první začátky na vinici zakladatel Lubomír Lampíř.

Vinařské a kulturní centrum Sádek se rozkládá pod hradem Sádek. Svojí plochou zabírá tři hektary s asi sedmi tisíci keři vinné révy a zhruba dvanácti tisíci hlavami vína. To vše se pěstuje v nadmořské výšce bez mála čtyři sta metrů.

„Pěstujeme asi dvacet odrůd vína. Mezi nejznámější patří Irsay Oliver a Müller Thurgau. Zvládáme to ve dvou zaměstnancích a přes sezonu máme tak deset brigádníků,“ mapuje situaci Lampíř. Z dalších nejznámějších odrůd se na zdejších svazích pěstují Chardonnay, Portugal, Rulandské bílé, Veltlínské zelené nebo Ryzlink rýnský a další. Majitel může návštěvníkům nabídnout také nové víno Hrabě Chorinski – barrique, jehož název vznikl po posledním majiteli sádeckého panství hraběti Chorinském. Jedná se o červené suché víno odrůdy Cabernet Sauvignon.

Díky jediné vinařské naučné stezce na Moravě, kterou zde budovali tři roky, nemají na vinicích o turisty milující víno nouzi. „Letos jsme zaznamenali velký nárůst turistů a to hlavně ze zahraničí. Přijíždějí sem vinaři z Rakouska, Německa, Slovenska i Anglie. Dokonce se nám hlásí celé zájezdy z Polska. Loni jsme zaznamenali asi sedmnáct tisíc turistů a letos předpokládáme, že jich může být kolem pětadvaceti, a to ještě není konec sezony,“ pochvaluje si velký zájem Lubomír Lampíř.

Viničná trať Sádek patří do Sdružení vinařských obcí Znojemska a pro svoji vinařskou historii je zařazena do vinařských obcí. Součástí celé vinice je také hotel s restaurací, vinné sklepy, vinotéka, amfiteátr a přírodní park.