Umělci vyráběli přímo na náměstí T. G. Masaryka pod širým nebem figurky do ojedinělého betléma, jehož stálou expozici mohou zvědavci okukovat v Schumpeterově domě.

Většina řezbářů je na Dřevořezání už poněkolikáté. Pod rukama Jiřího Prokopa z Jemnice vznikala například socha velká téměř dva metry. „Sochy vyrábím zcela ručně, jsem spíš na tu klasiku. Hlavně si u toho vyčistím hlavu, zapomenu na ostatní problémy a žiji jenom pro sochu,“ vyjádřil se Prokop, který vyrábí dřevěné sochy i na zakázku. Nejvíce ho baví lidová tvorba. „Teď dělám to, co po mně chtějí zákazníci a co mi zaplatí, takže si nemůžu moc vybírat. Ale kdyby ano, mám rád lidovou tématiku,“ řekl řezbář.

Na Dřevořezání však k vidění nebyly pouze figurky do Betlémů. Zdeněk Kalný z Jihlavy například vyráběl město z březové kůry. „Musel jsem se připravit už doma, protože tady v Třešti bych to nestihl. Zabralo mi to tak čtrnáct dní, na Dřevořezání už dělám jen okýnka a drobnosti. Když u práce nemusím chvátat, tak to může být i relaxace,“ nechal se slyšet Kalný.

Práci řezbářů v Třešti okukovalo několik stovek lidí. Zájemci si dokonce mohli vyřezávání figurek vyzkoušet na vlastní kůži.