VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Resonance oslaví dvacáté narozeniny s kamarády

Třebíč - S trochou nadsázky se dá říct, že v Třebíči prakticky není dítě, které by někdy nezpívalo v dětském sboru. Ve městě jich působí několik. K těm známým patří dětský pěvecký sbor Resonance. V letošním školním roce oslaví dvacáté výročí. Od počátku jej vede sbormistryně Helena Valová.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Helena Valová a Dětský sbor ResonanceFoto: Resonance/archiv

Jak sbor Resonance vznikl?

Sama jsem odmalička vyrůstala po sborech a dodnes v různých ansámblech a tělesech hostuji. Moje prvotní pokusy o sbormistrování se konaly na základní škole Benešova. Později mne oslovila Helena Nosková, jestli bych nechtěla dělat přípravky Slunka. Resonance jako samostatný sbor vznikla v roce 1995. Bylo to takové ze začátku skoro pilotní, protože jsem nic moc o dirigentské práci nevěděla.

Dnes už nepochybně víte…

Dnes se už dá sbormistrovství studovat, ale já ve svém věku další vysokou školu dělat nebudu. Pravidelně absolvuji sbormistrovské kurzy při klubu sbormistrů a díky získaným zkušenostem a dovednostem jsem mohla se sborem začít účinkovat taky někde jinde než jen na domácí půdě.

Cestujete se sborem často?

Za těch dvacet let jsme toho absolvovali tolik, že si na vše ani nevzpomenu. Navštívili jsme řadu festivalů, hlavně v Rakousku. Nabídka je dnes obrovská, ale bohužel finanční možnosti jsou druhá věc. Samozřejmě sháníme sponzory a píšeme granty. Dělám vše sama, od repertoáru přes noty, nácviky, soustředění. Kdyby se našel šikovný manažer na shánění peněz, vůbec bych se nezlobila.

Cestování je pro děti atraktivní? Bez něj by třeba do sboru nechodily?

To určitě ne. Nechodí sem proto, že se někam jede, to není priorita. Většinou to funguje tak, že do sboru chodí kamarádka, a ta přivede další kamarádku s tím, že je tam dobrá parta a fajn písničky.

A co soutěže? Viděl jsem, že jste jich absolvovali nepočítaně.

Vždy se snažím vzít děti na takovou soutěž, kde vím, že ostatní sbory budou o něco lepší, aby je to táhlo k vyšším výkonům. Nemá smysl jet na soutěž, kde jsou ostatní o kategorii níž. Samozřejmě jezdíme i na různá sborová setkání, kde si děti poslechnou zase něco úplně jiného a užijí si to.

Je vůbec třeba ve zpěvu soutěžit? Není to přece sport. Zpěv se nedá nějak změřit…

Dobře, samozřejmě se změřit nedá. Vždy jde o individuální pohled poroty a nikdy to není úplně objektivní. Ale děti jsou od přírody soutěživé. A hlavně: Po každém vystoupení věnujeme hodinu rozboru předchozího koncertu. Pustíme si záznam a všímáme si negativních jevů, ale i těch pozitivních.

Helena Valová

Do sboru berete každého?

Ne, určitě ne. Nejsem příznivcem obecného trendu na školách, že přijmeme kohokoli, hlavně ať máme žáky. Každého si poslechnu. Myslím si, že s téměř třicetiletou praxí mám už dost velkou zkušenost, takže poznám, zda stojí za to rozvíjet dál nějaký talent. I když je třeba u zkoušky ztrémovaný. Pokud si nejsem jistá, domluvíme se ještě na jedno přezkoušení. Nemusím nutně brát do sboru někoho, o kom jsem přesvědčená, že by sborové zpívání nezvládl například kvůli hlasovému rozsahu či absenci rytmu. To si můžete dovolit u malých dětí.

U dětí z přípravných sborů?

Ano. Tam žádný výběr nedělám, tam vezmu úplně každého, kdo přijde. Chvíli totiž trvá, než zjistím, jaký mají hlas. Časem se vše vyvine samo. Některé děti se rozezpívají, jiné to přestane bavit, nebo si najdou jiný zájem.

Musí být všichni ve sboru vynikající zpěváci?

Jsou i takové případy, že dítě není až tak nadané, nemá tak silný a intonačně jistý hlas, ale přesto do sboru chodí, protože je to takový stmelovač kolektivu. Samozřejmě na soutěži zpívá třeba jednu z písniček, která mu sedne. Ale proč ne? I takhle se dá ve sboru fungovat. Dnešní děti, i přes vlnu technických vymožeností, stále potřebují někam patřit, mít svou partu kamarádů, fajn kolektiv, kde něco tvoří společně.

Kolik dětí byste ve sboru chtěla mít?

Pamatuji sbor, ve kterém jsem vyrostla, bylo nás šedesát. Ideální stav, aby se vůbec dalo se sborem něco dělat, fungovat a nemuset přemýšlet, jestli někdo neonemocní, je mezi čtyřiceti až pětačtyřiceti členy.

A vy máte kolik?

V hlavním sboru dvacet tři, když přijdou všichni. V přípravce dvacet a v té předpřípravce taky dvacet. Když se to dá dohromady, tak je to dav. (směje se)

Když to srovnáte s dobou před dvaceti lety, tenkrát byl větší zájem?

Určitě. Nebyly tablety, mobily a počítače. Sbory byly většinou něco výjimečného a prestižního. Teď mám pocit, že se děti za to, že do sboru chodí, i stydí. Protože dnes to nefrčí. Frčí florbal, hokej, fotbal a z umění tanec.

Proč myslíte, že to tak je?

Upřímně, sborové zpívání je těžké. Když tanečník zvedne ruku o dva centimetry výš, ničemu to nevadí. Ale když sborista zazpívá o půl tónu výš nebo vedle, je to prostě slyšet.

To je jediný důvod?

Děti mívají problém i ve škole, nechtějí je uvolňovat, když máme někam jet. A v neposlední řadě jsou to peníze. Platí takzvanou úplatu za vzdělání, příspěvky do sborového spolku a další. Když jedeme na soustředění, děti si ho platí samy. Vždy se snažím, aby se částka pohybovala maximálně do tří tisíc korun i s kapesným. Vím, že v Třebíči není taková kupní síla, je tady velká nezaměstnanost.

Působí to na mne tak, že sbormistryně řeší plno různých záležitostí a jen tak okrajově zpívá…

Ano, to jste řekl správně. Jedna moje kamarádka mi říká, že jsem radioaktivní, neumím odpočívat, lehnout si a koukat se třeba na film. Ale postupem času, jak jsem starší, zjišťuji, že nemůžete jet pořád na sto padesát procent. Ono se vám to pak někde nastřádá.

Jak často vystupujete?

Vystoupení máme tolik, že už někteří rodiče žadoní, ať mají děti trochu klid. Každý rok jim slibuji, že příští rok toho už tolik nebude, a ono je toho zpravidla ještě víc.

Ještě se vrátím k zájmu o zpěv. Nebylo by pro děti poutavější, kdyby měl sbor jiný repertoár?

Snažím se, aby repertoár byl kvalitní. Je v něm všechno možné. Mám ráda starou muziku, nedávno jsme byli na soutěži pochváleni, že jsme zařadili Antonína Dvořáka. Děti chtějí samozřejmě i nějaký ten popík a muzikál. Děláme i takové skladby. Pokud přijdete na náš výroční koncert, tak to uvidíte.

A není ten záběr moc široký? Od staré hudby, klasiky až po muzikály?

Není. Pokud bych chtěla nějaký vyhraněný sbor, tak si založím chrámový.

Nebylo by to lepší? Pro děti a třeba i pro posluchače?

To nevím, to je na posouzení. Mně zase přijde škoda lidem neukázat, že muzika je různorodá. Já nedělím muziku na žánry. Buď je to muzika dobrá, nebo špatná. A v tu chvíli je mi jedno, jestli je to hardcore a nebo třeba vážná opera. Víte, nikdy se netrefíte každému do vkusu.

Ještě mi řekněte, jak oslavíte výročí?

Mohutně. Původní plán byl, že každý měsíc uděláme koncert, ale to by bylo dost náročné. Takže jsme se dohodli a jako každý správný sbor si zveme kamarády. Dala jsem dětem na výběr, koho chtějí pozvat na výměnný pobyt přijedou zpěváci z Českého Krumlova. Oslavy začnou v pátek 6. května v 19 hodin v bazilice svatého Prokopa, bude tam zpívat náš sbor a sbory Andante z Velkého Meziříčí, Žďáráček a místní Coruscante. Na pátek jsem vymyslela ještě koncert pro děti od první do třetí třídy a pro předškoláky. Nazvali jsme ho Jak čert k muzice přišel. V sobotu bude koncert hostů v Národním domě v Třebíči, začátek je v 15 hodin. Vystoupí Brumlíci z Českého Krumlova, Zvoneček z Jihlavy, dětský sbor ze ZUŠ v Náměšti nad Oslavou a možná Kvítek z Dačic a další. Od 18 hodin bude Koncert pro hosty. A tam právě budeme dělat takové trošičku méně sborové věci.

Baví vás ta práce pořád stejně jako tenkrát před dvaceti lety?

To musí bavit! Samozřejmě když se dětí sejde málo, nemají zájem, tak vás to netěší. Protože vydáváte nějakou energii a ono to letí komínem. Totální syndrom vyhoření jsem měla, když sloučili Základní uměleckou školu Resonance se Základní uměleckou školou Třebíč. To jsem chtěla utéct a seknout se školstvím. Neudělala jsem to, protože jsem si říkala, co bude s těmi sbory? Bylo mi líto je rozpustit. Tenkrát jsem zvažovala, že to buď vzdám a odstěhuji se do jiného města, nebo se ostříhám. Kamarádky mi řekly: Radši se ostříhej. Šla jsem na ježka.

Pomohlo to?

Asi ano. Nějakou radikální změnu to chtělo.

Autor: Luděk Mahel

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů VEDOUCÍ SMĚNY - SEŘIZOVAČ CNC STROJŮ A ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní poměr na dobu určitou, Náplň práce - obsluha CNC obráběcích strojů, vedení směny pracovníků. Požadujeme: SOU/SŠ vzdělání technického zaměření výhodou, praxe na obdobné pozici výhodou, samostatnost, spolehlivost, ochotu pracovat v nepřetržitém provozu, zodpovědný přístup k práci, trestní bezúhonnost, flexibilita, zkušenosti v Automotive a s vedením skupiny pracovníků výhodou. Nástup možný ihned.. Pracoviště: Jopp automotive s.r.o. - pracoviště třebíč, Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 188, 674 01 Třebíč 1. Informace: Petra Koudelová, +420 563 031 231.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Lida c.z. s.r.o.-provozovna, Bedřicha Václavka, č.p. 212, 674 01 Třebíč 1. Informace: Wenbin Xu, +420 602 815 303.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 20 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK - MARKETINGOVÝ REFERENT - NĚMECKÝ JAZYK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Perfektní znalost německého jazyka, případně znalosti dalších jazyků, - Zodpovědnost, pečlivost, schopnost pracovat v týmu, odolnost vůči stresu, řidičský průkaz sk. B, - Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, - Více o firmě na www.orbital.cz. Pracoviště: Orbital international ltd. - organizační složka, U Obůrky, č.p. 953, 674 01 Třebíč 1. Informace: Vlasta Fousková, +420 568 801 112PO-PÁ8:00-16:30hod..

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 30 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů ROZPOČTÁŘ (EKONOM) A ZÁSTUPCE VEDOUCÍHO. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, , Finanční řízení organizace, - zabezpečení financování, tvorby a čerpání rozpočtu, řízení finančních toků, kontrol a reportů,, - podílení se na zpracování účetnictví, , - metodická podpora a vedení v projektové oblasti (provozních i investičních žádostech, jejich , realizaci a vyúčtování),, - správa investičního majetku, , , Řízení a rozvoj lidských zdrojů, , Nabízíme:, " Plný úvazek, " Odpovídající platové ohodnocení, " Zaměstnanecké výhody (např. 5 týdnů dovolené, stravenky, telefon, NTB apod.), " Osobnostní rozvoj (vzdělávání, supervize, aj.), " Zázemí velké a stabilní organizace s křesťanskými hodnotami, , Požadujeme:, " Vzdělání ekonomického směru - SŠ/VŠ, " Znalost podvojného účetnictví, " Odpovědnost při zajištění financování organizace, " Dobrá znalost práce s PC a MS Office (Excel, Word), " Morální a občanská bezúhonnost, " Respektování hodnot organizace , , Výhodou:, " Pracovní zkušenosti v oblasti účetnictví, tvorby rozpočtů a personalistiky, " Zkušenosti se zpracováním projektových žádostí a jejich realizací, " Řidičský průkaz sk. B, , Přihlášky:, Životopis a motivační dopis pošlete do 15. 6. 2018 písemně na adresu: , Oblastní charita Třebíč, L. Pokorného 15, 674 01 Třebíč , Obálku označte: "Výběrové řízení - ekonom" , , nebo elektronicky na e-mail: rostislav.lavicka@trebic.charita.cz, , Kontakt: , Ing. Rostislav Lavička, zástupce ředitele, tel. 733 620 727 , , Zaměstnanecké výhody: stravenky, dovolená navíc, telefon, NTB. Pracoviště: Diecézní charita brno - l. pokorného 58/15, L. Pokorného, č.p. 58, 674 01 Třebíč 1. Informace: Rostislav Lavička, +420 733 620 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Celosvětový den orientačního běhu se slaví i v Třebíči

Videosouhrn 21. května 2018

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Republikové finále si zahrají žáci Velkého Meziříčí

Vysočina - Soutěživost, obrovský zápal do hry, skvělé výkony mladých fotbalových nadějí, tak přesně to nabídlo pondělní krajské kolo 21. ročníku McDonald´s Cupu, jehož patronem je Jaromír Zmrhal. A právě v Jihlavě bojovaly výběry základních škol o to, který z šesti týmů se za týden setká s fotbalistou SK Slavia Praha a zahraje si na závěrečném dvoudenním celorepublikovém finále v Ústí nad Labem.

Za Piráty kandiduje do Senátu právník Michal Šalomoun

Třebíč - Za Piráty bude na Třebíčsku do Senátu kandidovat právník Michal Šalomoun. Rozhodli o tom členové místní buňky.

Výluka na Jihlavu skončila. Další začne na trati na Znojmo

Třebíčsko – Téměř dva týdny trvající výluka na železnici směrem na Jihlavu v pondělí odpoledne skončila. Hned v úterý však začne pět minut po sedmé hodině ranní další. Tentokrát na trati na Znojmo.

Rapotice si vychutnaly další vyrovnaný duel a postup je blízko. Stařeč válí

Třebíčsko – Potvrdili jarní formu. To platí především o fotbalistech Rapotic i Starče. Oba týmy se ve 22. kole I. B třídy radovaly z vítězství. Lídr skupiny B vyhrál v Radešínské Svratce a k návratu do vyšší soutěže chybí už jen krůček. Stařeč naplno bodovala se Štěpánově a neprohrála už sedm zápasů v řadě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT