VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Resonance oslaví dvacáté narozeniny s kamarády

Třebíč - S trochou nadsázky se dá říct, že v Třebíči prakticky není dítě, které by někdy nezpívalo v dětském sboru. Ve městě jich působí několik. K těm známým patří dětský pěvecký sbor Resonance. V letošním školním roce oslaví dvacáté výročí. Od počátku jej vede sbormistryně Helena Valová.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Helena Valová a Dětský sbor ResonanceFoto: Resonance/archiv

Jak sbor Resonance vznikl?

Sama jsem odmalička vyrůstala po sborech a dodnes v různých ansámblech a tělesech hostuji. Moje prvotní pokusy o sbormistrování se konaly na základní škole Benešova. Později mne oslovila Helena Nosková, jestli bych nechtěla dělat přípravky Slunka. Resonance jako samostatný sbor vznikla v roce 1995. Bylo to takové ze začátku skoro pilotní, protože jsem nic moc o dirigentské práci nevěděla.

Dnes už nepochybně víte…

Dnes se už dá sbormistrovství studovat, ale já ve svém věku další vysokou školu dělat nebudu. Pravidelně absolvuji sbormistrovské kurzy při klubu sbormistrů a díky získaným zkušenostem a dovednostem jsem mohla se sborem začít účinkovat taky někde jinde než jen na domácí půdě.

Cestujete se sborem často?

Za těch dvacet let jsme toho absolvovali tolik, že si na vše ani nevzpomenu. Navštívili jsme řadu festivalů, hlavně v Rakousku. Nabídka je dnes obrovská, ale bohužel finanční možnosti jsou druhá věc. Samozřejmě sháníme sponzory a píšeme granty. Dělám vše sama, od repertoáru přes noty, nácviky, soustředění. Kdyby se našel šikovný manažer na shánění peněz, vůbec bych se nezlobila.

Cestování je pro děti atraktivní? Bez něj by třeba do sboru nechodily?

To určitě ne. Nechodí sem proto, že se někam jede, to není priorita. Většinou to funguje tak, že do sboru chodí kamarádka, a ta přivede další kamarádku s tím, že je tam dobrá parta a fajn písničky.

A co soutěže? Viděl jsem, že jste jich absolvovali nepočítaně.

Vždy se snažím vzít děti na takovou soutěž, kde vím, že ostatní sbory budou o něco lepší, aby je to táhlo k vyšším výkonům. Nemá smysl jet na soutěž, kde jsou ostatní o kategorii níž. Samozřejmě jezdíme i na různá sborová setkání, kde si děti poslechnou zase něco úplně jiného a užijí si to.

Je vůbec třeba ve zpěvu soutěžit? Není to přece sport. Zpěv se nedá nějak změřit…

Dobře, samozřejmě se změřit nedá. Vždy jde o individuální pohled poroty a nikdy to není úplně objektivní. Ale děti jsou od přírody soutěživé. A hlavně: Po každém vystoupení věnujeme hodinu rozboru předchozího koncertu. Pustíme si záznam a všímáme si negativních jevů, ale i těch pozitivních.

Helena Valová

Do sboru berete každého?

Ne, určitě ne. Nejsem příznivcem obecného trendu na školách, že přijmeme kohokoli, hlavně ať máme žáky. Každého si poslechnu. Myslím si, že s téměř třicetiletou praxí mám už dost velkou zkušenost, takže poznám, zda stojí za to rozvíjet dál nějaký talent. I když je třeba u zkoušky ztrémovaný. Pokud si nejsem jistá, domluvíme se ještě na jedno přezkoušení. Nemusím nutně brát do sboru někoho, o kom jsem přesvědčená, že by sborové zpívání nezvládl například kvůli hlasovému rozsahu či absenci rytmu. To si můžete dovolit u malých dětí.

U dětí z přípravných sborů?

Ano. Tam žádný výběr nedělám, tam vezmu úplně každého, kdo přijde. Chvíli totiž trvá, než zjistím, jaký mají hlas. Časem se vše vyvine samo. Některé děti se rozezpívají, jiné to přestane bavit, nebo si najdou jiný zájem.

Musí být všichni ve sboru vynikající zpěváci?

Jsou i takové případy, že dítě není až tak nadané, nemá tak silný a intonačně jistý hlas, ale přesto do sboru chodí, protože je to takový stmelovač kolektivu. Samozřejmě na soutěži zpívá třeba jednu z písniček, která mu sedne. Ale proč ne? I takhle se dá ve sboru fungovat. Dnešní děti, i přes vlnu technických vymožeností, stále potřebují někam patřit, mít svou partu kamarádů, fajn kolektiv, kde něco tvoří společně.

Kolik dětí byste ve sboru chtěla mít?

Pamatuji sbor, ve kterém jsem vyrostla, bylo nás šedesát. Ideální stav, aby se vůbec dalo se sborem něco dělat, fungovat a nemuset přemýšlet, jestli někdo neonemocní, je mezi čtyřiceti až pětačtyřiceti členy.

A vy máte kolik?

V hlavním sboru dvacet tři, když přijdou všichni. V přípravce dvacet a v té předpřípravce taky dvacet. Když se to dá dohromady, tak je to dav. (směje se)

Když to srovnáte s dobou před dvaceti lety, tenkrát byl větší zájem?

Určitě. Nebyly tablety, mobily a počítače. Sbory byly většinou něco výjimečného a prestižního. Teď mám pocit, že se děti za to, že do sboru chodí, i stydí. Protože dnes to nefrčí. Frčí florbal, hokej, fotbal a z umění tanec.

Proč myslíte, že to tak je?

Upřímně, sborové zpívání je těžké. Když tanečník zvedne ruku o dva centimetry výš, ničemu to nevadí. Ale když sborista zazpívá o půl tónu výš nebo vedle, je to prostě slyšet.

To je jediný důvod?

Děti mívají problém i ve škole, nechtějí je uvolňovat, když máme někam jet. A v neposlední řadě jsou to peníze. Platí takzvanou úplatu za vzdělání, příspěvky do sborového spolku a další. Když jedeme na soustředění, děti si ho platí samy. Vždy se snažím, aby se částka pohybovala maximálně do tří tisíc korun i s kapesným. Vím, že v Třebíči není taková kupní síla, je tady velká nezaměstnanost.

Působí to na mne tak, že sbormistryně řeší plno různých záležitostí a jen tak okrajově zpívá…

Ano, to jste řekl správně. Jedna moje kamarádka mi říká, že jsem radioaktivní, neumím odpočívat, lehnout si a koukat se třeba na film. Ale postupem času, jak jsem starší, zjišťuji, že nemůžete jet pořád na sto padesát procent. Ono se vám to pak někde nastřádá.

Jak často vystupujete?

Vystoupení máme tolik, že už někteří rodiče žadoní, ať mají děti trochu klid. Každý rok jim slibuji, že příští rok toho už tolik nebude, a ono je toho zpravidla ještě víc.

Ještě se vrátím k zájmu o zpěv. Nebylo by pro děti poutavější, kdyby měl sbor jiný repertoár?

Snažím se, aby repertoár byl kvalitní. Je v něm všechno možné. Mám ráda starou muziku, nedávno jsme byli na soutěži pochváleni, že jsme zařadili Antonína Dvořáka. Děti chtějí samozřejmě i nějaký ten popík a muzikál. Děláme i takové skladby. Pokud přijdete na náš výroční koncert, tak to uvidíte.

A není ten záběr moc široký? Od staré hudby, klasiky až po muzikály?

Není. Pokud bych chtěla nějaký vyhraněný sbor, tak si založím chrámový.

Nebylo by to lepší? Pro děti a třeba i pro posluchače?

To nevím, to je na posouzení. Mně zase přijde škoda lidem neukázat, že muzika je různorodá. Já nedělím muziku na žánry. Buď je to muzika dobrá, nebo špatná. A v tu chvíli je mi jedno, jestli je to hardcore a nebo třeba vážná opera. Víte, nikdy se netrefíte každému do vkusu.

Ještě mi řekněte, jak oslavíte výročí?

Mohutně. Původní plán byl, že každý měsíc uděláme koncert, ale to by bylo dost náročné. Takže jsme se dohodli a jako každý správný sbor si zveme kamarády. Dala jsem dětem na výběr, koho chtějí pozvat na výměnný pobyt přijedou zpěváci z Českého Krumlova. Oslavy začnou v pátek 6. května v 19 hodin v bazilice svatého Prokopa, bude tam zpívat náš sbor a sbory Andante z Velkého Meziříčí, Žďáráček a místní Coruscante. Na pátek jsem vymyslela ještě koncert pro děti od první do třetí třídy a pro předškoláky. Nazvali jsme ho Jak čert k muzice přišel. V sobotu bude koncert hostů v Národním domě v Třebíči, začátek je v 15 hodin. Vystoupí Brumlíci z Českého Krumlova, Zvoneček z Jihlavy, dětský sbor ze ZUŠ v Náměšti nad Oslavou a možná Kvítek z Dačic a další. Od 18 hodin bude Koncert pro hosty. A tam právě budeme dělat takové trošičku méně sborové věci.

Baví vás ta práce pořád stejně jako tenkrát před dvaceti lety?

To musí bavit! Samozřejmě když se dětí sejde málo, nemají zájem, tak vás to netěší. Protože vydáváte nějakou energii a ono to letí komínem. Totální syndrom vyhoření jsem měla, když sloučili Základní uměleckou školu Resonance se Základní uměleckou školou Třebíč. To jsem chtěla utéct a seknout se školstvím. Neudělala jsem to, protože jsem si říkala, co bude s těmi sbory? Bylo mi líto je rozpustit. Tenkrát jsem zvažovala, že to buď vzdám a odstěhuji se do jiného města, nebo se ostříhám. Kamarádky mi řekly: Radši se ostříhej. Šla jsem na ježka.

Pomohlo to?

Asi ano. Nějakou radikální změnu to chtělo.

Autor: Luděk Mahel

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ/ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru., Schopnost práce s klasickými stroji i moderní technologií., Kladný vztah k oboru, samostatnost, pečlivost, spolehlivost.. Pracoviště: Mega - měřící energetické aparáty, s.r.o. - pracoviště rozvodna ptáčov, 674 01 Třebíč 1. Informace: Josef Laštovička, +420 775 662 418. Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 16 000 Kč Ostatní technici elektronici OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zavedená úspěšná výrobní společnost hledá do svého týmu operátora výroby elektronických zařízení. Jde o práci, která je manuálně těžší, proto je vhodnější spíše pro muže., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost, manuální zručnost, čistý trestní rejstřík., Zaškolení je samozřejmostí. , Zaměstnanecké výhody: odměny, stravenky, příjemné pracovní prostředí., Kontakt:, - tel. 702 161 593, - e-mailem: sales@dawell.cz, - osobně po předchodzí domluvě. Pracoviště: Dawell cz s.r.o. provozovna, Pražská, č.p. 343, 674 01 Třebíč 1. Informace: Monika Bartejsová, +420 702 161 593. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: , Ambrela Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, L. Pokorného 15, Třebíč , , Náplň práce:, Kontaktní práce s dětmi a mládeží od 6 do 20 let. Podpora klientů v nepříznivé sociální situaci se zaměřením na tyto oblasti: škola, rodina, volný čas, vrstevnické a partnerské vztahy, návykové látky a chování, konfliktní chování, práce a finance, zdraví, osobnostní zralost a rozvoj. Aplikace metod sociální práce, poskytování základního sociálního poradenství. Podílení se na přípravě a realizaci volnočasových a sociálně aktivizačních činností. , , Požadujeme:, " věk min. 21 let, " VOŠ nebo VŠ sociálního, příp. humanitního zaměření, " splnění podmínek pro výkon činnosti sociál. pracovníka dle zák.108/2006 Sb. o soc. službách, " trestní bezúhonnost a zdravotní způsobilost, " zájem o práci s dětmi a mládeží, " schopnost pracovat samostatně i v týmu, " schopnost empatie, kreativity, výborné komunikační schopnosti, " ochota pracovat v odpoledních hodinách , " fyzická a psychická zdatnost, " základní uživatelská dovednost na PC (Word, Excel, internet), " respektování hodnot a poslání organizace, " řidičský průkaz skupiny B, , Nabízíme:, " 1,0 pracovní úvazek s nástupem možným ihned, " platové ohodnocení dle mzdových tabulek Diecézní charity Brno v rozmezí 20 000-25 000 Kč, " týden dovolené navíc, " příspěvek na stravu, " možnost dalšího vzdělávání, " práci pod supervizí , " příjemné pracovní prostředí , " zajímavou a kreativní práci v mladém kolektivu, , Výhodou je praxe v oboru a s prací s obdobnou cílovou skupinou, , Výběrové řízení probíhá ve dvou kolech: , 1. kolo: ústní pohovor, úspěšní kandidáti postupují do 2. kola, 2. kolo: jednodenní stáž v zařízení , , Svůj strukturovaný životopis a motivační dopis zasílejte do 15. 11. 2018 , na e-mail: marie.porizova@trebic.charita.cz , nebo na adresu: Oblastní charita Třebíč, Ambrela - NZDM, L. Pokorného 15, 674 01 Třebíč, , Kontaktní osoba: Mgr. Marie Pořízová., vedoucí Střediska sv. Dona Bosca, tel. 736 529 299 e-mail: marie.porizova@trebic.charita.cz , Více o službě na www.trebic.charita.cz, __________________, Pro výběrové řízení na tuto pracovní pozici bude společnost Diecézní charita Brno, IČO: 44990260, třída Kpt. Jaroše 1928/9, Brno, Černá Pole, jakožto správce, zpracovávat prostřednictvím Oblastní charity Třebíč Vámi poskytnuté (či z veřejných zdrojů získané) osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679., Odpovědí na naši nabídku volného místa poskytujete správci své osobní údaje za účelem realizace výběrového řízení, nejdéle po dobu jednoho roku od převzetí životopisu. V souvislosti se zpracováním Vašich osobních údajů máte příslušná práva:, " na přístup k osobním údajům,, " na opravu či doplnění nepřesných nebo nepravdivých osobních údajů,, " na výmaz osobních údajů, nejsou-li již osobní údaje potřebné pro účely, pro které byly shromážděny či jinak zpracovány, anebo zjistíte-li, že byly zpracovávány protiprávně,, " na omezení zpracování osobních údajů ve zvláštních případech, " na přenositelnost údajů a, " vznést námitku, po níž zpracování Vašich osobních údajů bude ukončeno, neprokáže-li se, že existují závažné oprávněné důvody pro zpracování, jež převažují nad Vašimi zájmy nebo právy a svobodami zejména, je-li důvodem případné vymáhání právních nároků a, " obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7, Oblastní charita Třebíč je oprávněna svo. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita třebíč - ambrela - komunitní centrum pro děti a mládež, L. Pokorného, č.p. 15, 674 01 Třebíč 1. Informace: Marie Pořízová, +420 736 529 299. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalosti turecké kuchyně a praxe 1 rok výhodou., První kontakt telefonicky 778 404 506 od 12:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Mehmet yükselten - pracoviště třebíč, Soukenická, č.p. 38, 674 01 Třebíč 1. Informace: Mehmet Yükselten, +420 778 404 506od12:00do20:00hod..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Shromáždění k výročí 17. listopadu.
9

Jak jsme se změnili 1989–2018

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Bude možné zajít na Kafe s Osmanym Laffitou

Třebíč - Vtipný, pracovitý, energický a úspěšný. To vše platí o módním návrháři kubánského původu Osmanym Laffitovi.

Jihlava dobře napadala, uznal po derby třebíčský bek Szathmáry

Třebíč – Parádní zápas. Zajímavé utkání před báječnou kulisou téměř tří a půl tisícovek fanoušků nabídlo utkání Třebíče s Jihlavou. Chybělo jen góly. Výkony brankářů a precizní defenzivní hra převážily nad útočnými manévry hráčů. Zvláště třebíčské šiky po předchozích kanonádách měly notně zvlhlý prach, takže hostům stačil k vítězství jediný zásah. „Přišlo mi, jako bychom se proti nim báli hrát,“ netajil třebíčský obránce Šimon Szathmáry.

Stavby století jsou vystavené na třebíčské radnici

Třebíč - Stavby století jsou k vidění ve vestibulu a v prvním patře radnice na Karlově náměstí. Na celkem 23 panelech mohou návštěvníci vidět významné stavby století v Třebíči a dalších obcích a městech Vysočiny. Pět panelů je věnováno stavbám století celé republiky. Výstava potrvá do 30. listopadu.

Na Dukovanech skončili oba zubaři

Dukovany – Do svízelné situace se dostali pacienti, kteří navštěvovali ordinace zubařů v Jaderné elektrárně Dukovany. Vedení elektrárny oznámilo, že soukromá společnost, která tam zhruba rok obě ordinace provozovala, informovala, že končí s okamžitou platností.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT