Svatý Martin na bílém koni a se svou družinou vjede do Jihlavy v neděli na svůj svátek už popatnácté. V bráně Matky Boží se světec objeví krátce po setmění v doprovodu kejklířů, vojáků, nosičů dýní a hus a selských žen rozdávajících martinské rohlíčky s mákem. Tradiční akci zakončí na Masarykově náměstí ohňostroj. Svatomartinský průvod navazuje na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech z Jihlavy a okolí. Podle pořadatele Milana Koláře se svatomartinský průvod stal v Jihlavě tradiční akcí, kterou navštěvují tisíce lidí. „Cítím ale, že by se do oslav svátku, který je symbolem sdílení, vzájemné pomoci a obdarovávání, mělo zapojit víc lidí a institucí. Je to velká šance například pro charitu a podnikatele," řekl Kolář.

Také v Třešti bude nedělní příjezd svatého Martina velkolepý. Průvod vyrazí od fary o půl čtvrté a může ho doprovodit každý, kdo bude mít s sebou lampión, nebo jiné světélko. Martin je totiž pojímán i jako svátek ohně a předzvěst nadcházejících svátků Vánoc. Průvod, který se v Třešti koná podesáté, doprovodí program, v němž kromě scénky, kdy světec předá plášť žebrákovi, vystoupí Klub agility Třešť, šermíři a bubeníci. Svatomartinský průvod projde v neděli i Brtnicí. V 17 hodin vyjde od sokolského hřiště a na náměstí Svobody bude zakončen ohňovou show.

Do havlíčkobrodského parku Budoucnost zavítá svatý Martin na svém běloušovi již dnes vpodvečer. Svatomartinský lampiónový průvod u dřevěného dětského hradu začíná v 17 hodin. Krátké živé obrazy ze života sv. Martina v podání Adivadla a dětského souboru Dadivadlo přiblíží příchozím, kdo to Martin vlastně byl.

Děti vyrobí lucerny

Živo bude dnes i v Myslotíně na Pelhřimovsku, kde se dnes koná Martinská slavnost. Od 14 do 16 hodin si děti v tamním kulturním době budou vyrábět martinské lucerničky, se kterými v 16.15 hodin zahájí průvod ke kapličce. Tam se budou zpívat podzimní písničky, povídat Martinská legenda a přijede i Martin na bílém koni. V 19 hodin pak v kulturním domě začne odborná degustace vín, včetně Svatomartinského.

V Sázavě na Žďársku se dnes od 16 do 18 hodin budou číst legendy a vyrábět lucerny, s nimiž pak společně rodiče a děti vyjdou do průvodu. Pak budou až do osmi hodin péct svatomartinské rohlíčky.

Ve Velké Bíteši se dnes v 17.30 děti i dospělí s lucernami a lampióny vydají na Svatomartinský průvod světýlek, děti i dospělí si tradičně vezmou lucerny a doprovodí svatého Martina na bílém koni za zpěvu písniček i s ohňostrojem.

V Žirovnici na Pelhřimovsku svatomartinský průvod vyrazí do ulic v neděli v 17 hodin od základní školy. „Pochod zakončíme na zámeckém nádvoří, kde bude na všechny účastníky čekat občerstvení a opékání špekáčků. Zájemci tam také dostanou možnost zakoupit si Svatomartinské víno," sdělila Miroslava Pechková z žirovnických kulturních zařízení.

O půl hodiny dříve než v Žirovnici vyjde lampiónový průvod v nedalekých Počátkách, a to z letního amfiteátru. „Na stejném místě průvod také zakončíme," upřesnila vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmila Marková. Ani tam nebude chybět něco na zub a na zahřátí. „Samozřejmostí je i otevírání Svatomartinského vína," dodala Marková s tím, že v programu po průvodu budou známi i vítězové výtvarné soutěže o Nejkrásnější obrázek svatého Martina.

Máj stojí od včera

V Kralicích nad Oslavou začaly svatomartinské hody už včera. „Odpoledne jsme totiž stavěli máj," řekl kralický starosta Emil Dračka s tím, že v sobotu od osmi hodin se obcí vydá průvod krojovaných stárků. „Letos to budou čtyři kola a mladí při tom budou zvát občany na hody," připomněl starosta.

Martinské hodování, které organizuje kralická Tělovýchovná jednota Sokol, pak vyvrcholí odpoledne a večer. Od 17 hodin bude kralická Beseda tančit pod májí a od 20 hodin bude na programu tradiční Hodová zábava s hudební skupinou Fantazie.

Duchovní rozměr

Pouť pořádají v Dolním Městě na Havlíčkobrodsku, kde stojí kostel zasvěcený právě Martinovi. Ten se veřejnosti otvírá pouze výjimečně. Dnes bude zpřístupněn od 10 do 15 hodin. „Od 15 hodin tam pak proběhne benefiční koncert Labyrint a ráj představující v dialogu loutny a violy da gamby francouzskou barokní hudbu. Na barokní nástroje přednesou skladby Francoise Couperina a Marina Maraise výteční muzikanti, norsko-český manželský pár Ulrik Gaston Larsen a Marie Larsen," prozradila za pořádající Přátele podlipnických kostelů Vlaďka Bartáková.

V 17 hodin následuje mše ke cti sv. Martina, kterou bude celebrovat kněz Jakub Jan Med.

Také v kostele v Třešti, který nese jméno svatého Martina, se uskuteční slavnostní mše, a to v neděli v 10 a v 18 hodin. Pouť doprovodí také atrakce a stánkový prodej.

K huse patří víno

Kromě kulturního vyžití se bude také celý víkend jíst a pít. Kuchaři v mnoha restauracích připravili husí hody. Pochutnáte si například na paštice z husích jater, husí polévce a samozřejmě pečené huse na několik způsobů s hruškami či jablky, na víně, s mandlovou nádivkou…

A zapíjet se nebude ničím jiným než Svatomartinským vínem. „Samozřejmě první láhve otevřu 11. 11. v 11 hodin," říká Josef Svoboda ze sklípku v Novém Městě na Moravě. Obdobné to bude i v jiných vinotékách.