Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pověst o vzniku Jaroměřic dala základ výstavě o lese a lovu

Jaroměřice nad Rokytnou – Nová výstava se v úterý zpřístupnila návštěvníkům Státního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Odkazuje na oblíbenou kratochvíli místní šlechty, která se s oblibou věnovala lovu zvěře i hospodaření v lesích.

2.5.2017
SDÍLEJ:

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Téma lovu nebylo významné jen pro jaroměřickou šlechtu, ale také pro město samé. „O založení Jaroměřic existuje pověst o úspěšném lovu přemyslovského knížete Jaromíra, který ulovil ve zdejších lesích mohutného jelena a na památku svého činu na stejném místě založil obec, která nese jeho jméno – Jaroměřice,“ podotkla autorka nové výstavy Jana Petrová ze správy zámku.

Pověst o založení města pronikla i do hudební tvorby. Hrabě Jan Adam Questenberg byl totiž iniciátorem vzniku první česky zpívané opery O původu Jaroměřic, jejíž libreto se o pověsti zmiňuje.

Právě Jan Adam Questenberg lov miloval. Na jaroměřickém zámku dokonce choval smečku psů. „A kdykoli pobýval mimo Jaroměřice, nechával se informovat o tom, v jakém stavu se nacházejí jeho psí oblíbenci,“ podotkla Jana Petrová.

Nová zámecká výstava nese název S ozvěnou lesního rohu. Ušlechtilá zábava šlechty. Les a lov. Návštěvníci na ní spatří kolekci historických loveckých zbraní, evropských i exotických trofejí, loveckých uniforem či hudebních nástrojů. Expozice představuje různé způsoby lovu a jejich pravidla, lovecké výpravy do exotických končin, spojení lovu s kuchyní nebo Šporkův Řád sv. Huberta.

Návštěvníky by měla zvlášť zaujmout uniforma lesmistra Vojtěcha Dyka, který většinu svého profesního života strávil v Hořovicích u knížat z Hanau-Schumburg a o své službě v letech 1882 – 1896 sepsal paměti, a dále etnografické předměty a trofeje exotické zvěře, které si ze svého afrického safari přivezl hrabě Rudolf Salm z Moravských Budějovic. Součástí výstavy je také transportní bedna, ve které před téměř sto lety zasílal kníže Adolf Schwarzenberg z Keni na zámek Hluboká po moři zbraně a trofeje.

„Zajímavé jsou například plány na stavbu střelnice v Náměšti nad Oslavou, kam byl 14 dní před sarajevským atentátem Jindřichem Haugwitzem pozván arcivévoda František Ferdinand d´Este střílet holuby,“ řekla spoluautorka výstavy Lucie Bláhová. „Návštěvu arcivévody dokládají střelecké lístky, seznam pozvaných hostů, odpověď Františkova hofmistra potvrzující arcivévodovo přijetí pozvání a také osobní telegram arcivévodovy manželky Žofie z Konopiště přímo do Náměště,“ doplnila.

Výstava v Jaroměřicích se nachází v přízemí zámku a zahrnuje také tamní kuchyni. Organizátoři připravili kromě běžných prohlídek také speciální výklad pro děti. Expozici lze navštívit až do konce října příštího roku.

Autor: Kamil Černý

2.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku, Hanzalův kopeček u Čáslavic.
27

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Okříšky, Brno – Nezačaly špatně, ale pak přišel laciný gól a výsledkem byl debakl. Fotbalistky Okříšek utkání na umělé trávě Líšně, kam zavítaly v šestém kole ženské divize C, vůbec nezvládly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení