„Zpívat se bude česky, německy i hebrejsky pod profesionálním vedením režiséra z Postupimi. V tomto provedení operu ještě nikdo neprovedl,“ řekla sbormistryně Helena Nosková.

Opera Brundibár

KDY: 3. listopadu 2019 v 11.00

KDE: Národní dům v Třebíči

ZA KOLIK: Vstupné dobrovolné.

Ve dvojjazyčném provedení (česko-německém) účinkují Pěvecký sbor Singakademie Potsdam a Pěvecký sbor Slunko Třebíč. Režie Stefan Lenz. Sbormistři Konstanze Lübeck a Helena Nosková.

Premiéru měly oba sbory v Postupimi, sklízely obrovské ovace. Sbory nastudovaly operu odděleně a za dvoudenní společnou zkoušku se stihly připravit na premiéru. „Práce byla velice náročná, přesto to na jevišti vypadá, že to zpěváci dlouho studovali společně,“ zmínila Helena Nosková.

Třebíčské představení se koná v neobvyklou hodinu, protože hosté z Postupimi mají domů dlouhou cestu a v pondělí jdou do školy. Uskuteční se v 11 hodin dopoledne.

Dětskou operu Brundibár napsali hudební skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister. Poprvé operu provedly děti ze židovského sirotčince v Praze někdy na přelomu let 1942 a 1943. V roce 1943 se většina tvůrců sešla v Terezínském ghettu, kde byla opera znovu nastudována. Představení se stalo velmi populárním a bylo v letech 1943–1944 provedeno asi 55 krát.