Jarmile byla před dvěma lety diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní onemocnění, které postihuje motoneurony v mozku a míše. ALS je onemocnění, které za plného vědomí zbavuje člověka možnosti ovládat své tělo. Na nemoc neexistuje kauzální léčba, péče o pacienty s ALS je založena především na zmírňování příznaků.

Pomůcek, které pacienti s ALS dále potřebují, je mnoho, ať už různé rehabilitační pomůcky nebo komunikátory či elektrický vozík. Například speciální dlaha na protahování prstů na rukou stojí neuvěřitelných 50 tisíc korun. Zdravotní pojišťovny pomůcky nehradí. Jarmile a její rodině se proto každá koruna hodí.

„Léky jsou dostupné jen v zahraničí. Měsíční dávka stojí 130 tisíc,“ říká otec Jarmily, známý třebíčský hudebník Vladimír Mijovič. Dodává, že je vděčný za každou pomoc a děkuje za dar ze setkání rockových kapel.

Peníze stařečští hasiči předali ve středu 27. června. Konkrétně 30 300 korun. Velitel sboru a starosta městyse Čestmír Linhart naznačil, že by nemuselo jít o pomoc ojedinělou. „Chceme pomáhat dál. Ještě nějaké peníze dáme dohromady,“ zmínil.

Finančním darem mohou Jarmilu Mijovičovou dárci podpořit i ve sbírce, pořádané třebíčským sdružením For Jane. Číslo účtu pro Jarmilu je 1500018105/7940.