V Počátkách je na sobotu nachystán bohatý program pro děti i dospělé. Začíná se už v osm hodin ráno. Divadelní soubor J. K. Tyl předvede koupi města pánem z Hradce. Chybět nebude ani mše svatá v kostele svatého Jana Křtitele a jarmark. Pořadatelé připravují také ukázku dovedností šermířů nebo vystoupení fakíra. Na nejmenší návštěvníky čeká na náměstí skákací hrad a spousta soutěží. Počátecké Václavské slavnosti zakončí v sokolovně ve dvacet hodin taneční zábava s Jardou Hypochondrem a Divnou partou.


Patron české země dorazí s družinou


Ani sobotní slavnosti v Telči, takzvané Svatováclavské časy, se nenechají zahanbit. „Od 10 do 17 hodin se mohou návštěvníci těšit na řemeslný trh, sokolnictví (možnost focení zdarma s dravci na ruce), legendu o bílé paní nebo na ukázku práva útrpného,“ prozradila vedoucí telčského odboru kultury Věra Peichlová.


Na programu nebude chybět ani čaroděj Cave se svými hady a historický šerm v podání skupiny historické dělostřelby a šermu s názvem Společenství svobodných pánů z Jihlavy. Návštěvníkům se představí i výběrčí daní nebo Rytíři Země Zubra.


„Samozřejmě přijede i svatý Václav se svojí družinou. Na náměstí se objeví ve 14.30 hodin,“ dodala Peichlová.


Na Křemešníku u Pelhřimova v sobotu oslaví patrona české země tradičním posvícením. V Radešínské Svratce a v Lukavci se pro změnu o víkendu koná pouť. A ani krajské město na svatého Václava nezapomnělo. V Chrámu sv. Ignáce proběhne v pondělí od 19.30 hodin koncert jihlavského smíšeného pěveckého sboru Melodie a hosté. K poslechu zazní skladby českých i světových autorů, jako je Zdeněk Fibich, Antonín Dvořák či Joseph Haydn.

NELA KYSELOVÁ
DAGMAR HOŠKOVÁ