VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavy okoření divadelní hra se zpěvy

Žďár nad Sázavou - Dvě osobnosti, jež se nejvíce zasloužily o výstavbu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, architekt Jan Blažej Santini Aichel a opat Václav Vejmluva, budou hlavními postavami divadelní hry, kterou uvede žďárský divadelní soubor v rámci oslav 20. výročí zapsání této památky do seznamu UNESCO.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Foto: René Rámiš

Autorem divadelního kusu je historik Stanislav Mikule. „Při příležitosti oslav mi bylo nabídnuto, jestli bych nechtěl napsat nějakou scénku. Už dříve jsem vytvořil divadelní hru, kterou jsem chtěl jen trochu poupravit. Nakonec z toho vyšlo něco úplně nového," popsal Stanislav Mikule. Z původní hry zůstaly pouze dvě základní postavy, vše ostatní muselo být přepracováno a zkráceno.

Scénka by měla zaujmout nejen milovníky divadla, ale především širokou veřejnost. Její délka byla omezena na dvacet minut.

„Je to takový krátký průvodce historií vzniku poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře s tím, že se diváci dozvědí, jak to bylo doopravdy, i když hlavní postavy budou ve hře vystupovat více jako lidé, než jak je známe z učebnic či historických dokumentů a publikací," prozradil Stanislav Mikule.

Ve hře vystupují dvě hlavní postavy. „Opat Václav Vejmluva a architekt Jan Blažej Santini Aichel a dále pak pět jeptišek. Nedrží se to úplně přesně historie, nikdo neví, co se mezi slavným architektem a opatem doopravdy odehrávalo. Stanislav Mikule napsal vtipnou scénku, která by měla být pro veřejnost především zábavná," sdělil vedoucí žďárských ochotníků Jan Krška.

Hvězdný vůz

Ochotničtí herci ze Žďáru prošli už prvními zkouškami. „Začínáme hru studovat, bude to jen krátká scénka, spíš bych to nazval videoklipem, než divadelní hrou. Podílí se na ní i pěvecký sbor, který bude tvořen našimi herci a zpěváky," řekl režisér Martin Blažíček. Doplnění hry zpěvem potvrdil také samotný autor. „Písně jsem převzal z původní hry v nezměněné podobě. Texty jsou psané na melodie, které všichni znají. Slova jsou trochu jiná, pro Žďár více aktuální," nechal se slyšet Stanislav Mikule.

Divadelní hříčka nazvaná Hvězdný vůz bude žďárskému publiku představena hned dvakrát. Poprvé v sobotu 6. září od 16 hodin v Santiniho konírně, podruhé ve stejný den, ale o něco později, konkrétně v 19.20. Změněno bude také místo představení, podruhé vystoupí žďárští herci v klášterním konventu.

Oslavy 20. výročí zapsání poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře do seznamu UNESCO budou třídenní. Začnou v pátek 5. září panelovou diskusí v konventu, skončí v neděli 7. září v 11 hodin chorálem v ambitech poutního kostela.

Autor: Redakce

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení