Kapela Orfeus vznikla v roce 1967. Zakladatel a první kapelník se stal František Sobotka, který dnes bydlí v Litohoři.

Tenkrát se však ještě nejmenovali tak jako dnes. Původní název byl Star. „V té době se ale nesměla používat cizí slova, tak jsme museli vybrat název jiný, a to podle bájného pěvce Orfea,“ vysvětluje Sobotka, který s kapelou hrál sedm let.

Lídr skupiny poté co si založil rodinu se na chvíli kvůli jiným povinostem odmlčel, aby se po čase zase do kapely navrátil. „Když se člověk nakazí muzikou, tak se k ní vždycky vrátí,“ potvrdil kapelník.

Ke čtyřicetiletému výročí připravil současný vedoucí skupiny František Voborný z Rouchovan DVD, které obsahuje nahrávky, fotografie a texty. „Bylo by dobré, kdyby měl každý, kdo v kapele hrál, nějakou vzpomínku,“ odůvodňuje vznik DVD František Voborný.

V pátek 30. listopadu se muzikanti sešli v Rouchovanech a společně zavzpomínali na dlouhou muzikantskou cestu, kterou skupina společně prožila. „Protože s námi hráli i ti, kteří už nejsou mezi živými, zašli jsme společně i na hřbitov,“ říká kapelník Voborný.

Současné složení kapely je následující: Jiřina Procházková - zpěv, Jana Dubšíková - altový saxofon, zpěv, Miloš Khor - zpěv, kytara, bicí, Přemysl Forst, tenorový saxofon, klávesy, zpěv, Pavel Popp - harmonika, klávesy, František Voborný - baskytara, zpěv.