Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olda Říha: Katapult chtěl přinášet lidem radost

Třebíč - Už to vypadalo, že jedna z předních ikon domácího bigbítu Katapult bude bez potíží pokračovat v nekonečné koncertní anabázi po českých luzích a hájích.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Srovnání rockových generací? Ne, jedna kapela, ovšem s odstupem třiceti let.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Opak se však stal pravdou! O vrtkavosti osudu, současné situaci, ale i dalších plánech nebo právě probíhajícím „Posledním turné“ Katapultu se rozpovídal jeho celoživotní frontman Olda Říha (60). (Katapult v pátek 3. října vystoupí v třebíčském Divadle Pasáž, pozn. red.)

Při našem posledním rozhovoru k „magickému“ roku 2006 jste Katapultu prognózoval další dlouhá léta, osud si ale krátce na to nepěkně dupnul…

Osud si na nás opravdu pořádně zadupal. Jestli mám mluvit za sebe, tak jsem myslel, že jsme železně zdraví a v podstatě nesmrtelní. A právě ve chvíli té velké sebejistoty přišel nečekaný odchod našeho bubeníka a dávného přítele Tolji Kohouta. To ale - možná trochu paradoxně - nevedlo k těmto dnešním, zásadním krokům. (Katapult po Kohoutově úmrtí v říjnu loňského roku několik koncertů zrušil, poté na čas vystupoval akusticky - pozn. aut.).

Skon zakládající člena by jistě mohl být důvodem sám o sobě. Navíc je tu další - zprávy o „Dědkových“ zdravotních komplikacích…

Ano, Jirka „Dědek“ Šindelář docela nepěkně onemocněl, s čímž ale zápolil už delší čas. A tudíž nám nezbývalo nic jiného než oznámit pravdu - že trpí chronickou chorobou plicní nedostatečnosti. Jeho současný stav nedovoluje vést normální, plnohodnotný život. Tedy ani absolvovat to kvantum koncertů jako donedávna. Tahle nemoc se totiž nedá úspěšně léčit, maximálně zmírnit, zpomalit její příznaky. Proto ani jiné důvody našeho chystaného ukončení, prosím, nehledejte. Katapult se vždycky pyšnil tím, že nejen co zpíval, ale i co říkal, byla pravda.

Svoje Poslední turné… Na rozloučenou! jste rozjeli s bubeníkem Karlem „Kášou“ Jahnem, jehož domovskou kapelou bývala i někdejší ikona The Rebels. Proč zrovna on?

S „Kášou“ coby bubeníkem se známe už od mládí a ještě dávno před tím, než jsem vůbec mohl tušit, že se stanu profesionálním muzikantem. Tehdy jsem chodil právě na Rebels, což byla kapela jeho bigbítových začátků. On pak emigroval do Švýcar, kde si mimo jiné založil školu pro bubeníky. I po jeho návratu jsem jej pak vídal hrát a především potom, co se s Kornem a Juračkou chystali reinkarnovat Rebels. Comeback se jim sice nevydařil podle plánů, my ale měli zrovna prázdné místo na postu bubeníka, tak i když jsme si chvíli hráli s myšlenkou zkusit jednoho v podstatě amatérského uchazeče, se nakonec sáhlo po osvědčeném, protřelém muzikantovi, což „Káša“ prokázal hned ve zkušebně.

Co si máme představit pod termínem „bez napětí“, jak jste označili zmíněné turné?

Rozhodnutí odehrát tohle turné bez napětí, tedy unplagged, padlo z chladnokrevného uvažování, které opět souvisí s „Dědkovým“ zdravotním stavem, kdy už zkrátka není schopen ročně odehrát mnoho desítek koncertů o délce kolem dvou hodin, k tomu vestoje a v plném nasazení běžné koncertní atmosféry. Bez napětí to tedy bude i celkově jednodušší, bez nervů a napnelismu. Naše písničky tak představíme v poněkud noblesnějším, poetičtějším provedení, k čemuž dopomohl i pečlivý výběr konkrétních kulturních domů, klubů a divadel. O komunikaci s publikem včetně legrace a dobré nálady ovšem lidi nepřijdou.

Před nedávnem jste oslavil kulatiny, ty Dědkovy navíc přijdou na konci této Tour. Chystáte se je do něj zakomponovat?

Celý život si svůj věk nepřipouštíme. To podle mně správný rocker ani nedělá. Tudíž už od začátku nepřicházelo v úvahu, že bychom chtěli do Tour 2008 nějak vtlačit oslavy našich narozenin. Připomínky osobních jubileí na jeviště snad ani nepatří. Ty si pak užijeme v soukromí rodinného krbu bez veřejného nebo dokonce mediálního humbuku.

Co přijde, až tahle šňůra skončí? Nevěřím, že rockeři se čtyřicetiletou praxí jen tak složí ruce.

Já tomu taky nevěřím. Pokud však budu i dál zdráv a zůstanu tím „silným, železným Oldou“, jakým se pořád cítím, chci dál hrát a něco v té muzice dělat. A to, že končí kariéra Katapultu, neberu nějak fatálně. Takový je prostě život. Teď řeším jen rozjeté turné, za horizont se nedívám. No a až ta šňůra skončí… (pomlka), tak něco vymyslím (pobaveně).

Z odpovědí cítím ducha písně Živýho mě nedostanou z posledního alba Všechno nebo nic. Zkuste však zhodnotit celou katapultí etapu.

Propojení hudební stránky s příběhy, jež na zmíněné desce vyprávíme, je vystižením životní situace obyčejných chlapů, kteří sice překročili určitý věk, ale stále je baví hrát a žít rock´n´rollem. A co se týče zhodnocení hudební etapy Katapultu, tak jeho asi největším přínosem - a to během obou zcela odlišných politickospolečenských systémů - bylo přinášet posluchačům víru nejen v život samotný, ale i radost, že se dá něčemu věřit. A v poslední době tuhle víru začínáme potřebovat i my.

Pavel „P“ Král

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení