Arcus byla slavná kapela na Třebíčsku ale nehrávala. Jak se dostala do Starče?

To bylo někdy v loňském roce, co kapelník Petr Král zavolal zpěvákovi Jardovi Růžkovi, že existuje nějaké setkání ve Starči. Všichni bývalí členové se sešli, slovo dalo slovo, proběhlo pár zkoušek a jelo se do Starče.

To znamená, že kapela hraje v původním složení?

V loni hráli v původní sestavě. To hrál sólovou kytaru Jan Kratochvíla starší. Na podzim už jej zastoupil jeho syn, který má stejné jméno jako otec.

Ve Starči hrají kapely, které kdysi plnily sály, ale většina z nich už dneska nehraje. Old Arcus je výjimkou. Jak je to s fanoušky?

Kapela skončila hrát na začátku 90. let poté, co odešel zpěvák Jaromír Růžek. A to byl začátek jejího konce. Od té doby to šlo tak nějak do ztracena, i když na místo zpěváka nastoupil Evžen Koláček. Hodně příznivců bylo odchodem Růžka zklamáno. Protože Arcus byl na Ivančicku, Krumlovsku a v okolí Moravských Bránic pojem. Opravdu skalní fanoušci to nesli těžce. Všichni uvítali, že se dal Arcus zase dohromady a ti nejvěrnější za námi přijedou kamkoliv.

A nejvěrnější fanynka nebo fanoušek?

Každá kapela má nějakého. V případě Arcusu je to Jiřina. Před třiadvaceti lety vnikla stejnojmenná písnička. A od té doby Jiřina jezdí všude tam, kde kapela vystupuje.

V současné době jsou ale dvě kapely s podobným názvem. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Když původní kapela přestala hrát, přišli za kapelníkem Petrem Králem mladí muzikanti, jestli by nemohli hrát pod názvem Arcus. Nikdo v té době nepředpokládal, že by se původní sestava mohla dát ještě někdy dohromady. Proto souhlasil.

To svádí k myšlence, jestli si kapely nekonkurují?

To rozhodně ne. Old Arcus, a to nejen díky svému složení, hraje řekla bych měkčí rock. Je poznat, že vychází z bigbítu. Mladí Arcusáci hrají tvrdší muziku. Mezi oběma kapelami je dvacet let rozdíl, každá hraje to své a pro zcela odlišné věkové kategorie.

Co vlastně Old Arcus hraje?

Na repertoáru má pouze převzaté písničky. České texty k nim pochází od Jaromíra Růžka. Tím, že je i zpívá, píše si je tak, aby se mu dobře zpívaly. Myslím, že v tom je kouzlo a přednost Old Arcusů.

Sejít se po dvaceti letech a začít hrát, to muselo chtít hodně přemlouvání a taky odvahy. Jak se na to členové kapely tvářili, když padl návrh na comeback?

Old Arcus loňské vystoupení brali jako příjemné zpestření, že se to takhle rozjede, to před rokem nepředpovídal nikdo. Všichni si mysleli, že vystoupí jednou a pak se zase stáhnou do ústraní. Naštěstí je tahle doba příznivá návratům. A to je dobře. Pro generaci dnešních 40-ti a 50-ti letých moc takových akcí, jako je Stařeč, není.