Pochází z Rumunska, je mu šestadvacet a do Jaroměřic si odskočí z operního festivalu v rakouském St. Margarethen. Ioan Hotea zve na zahájení festivalu v následujícím rozhovoru.

Přijal jste pozvání na Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Je to váš první koncert v České republice? Ve kterých zemích vystupujete nejčastěji?

Ano, jsem hrdý, že jste mě pozvali. A jsem nadšený, že mohu poprvé vystoupit v České republice. Před pěti lety jsem navštívil Prahu a musím říct, že na mě velmi zapůsobila její úžasná architektura a romantická atmosféra. Jsem rád, že Česká republika se teď zařadí k dalším zemím, v nichž jsem měl možnost vystupovat. Zpívám v Německu, Itálii, Francii, Rakousku, Skotsku, Anglii a koncertoval jsem i v Rusku.

Jaký repertoár jste zvolil pro zahajovací koncert festivalu 6. srpna v Jaroměřích nad Rokytnou?

Repertoár jsem volil tak, aby byl různorodý, zajímavý pro publikum a aby mi sedl. Vybíral jsem z rolí, které už mám ozpívané na jevišti nebo které v současné době připravuji. Na koncertě uvedu árie z Rossiniho Popelky, Donizettiho Nápoje lásky a Belliniho Puritánů.

Jste mladý zpěvák. Existují role, které byste jednou rád ztvárnil, ale váš hlas dosud nebyl pro takový repertoár zralý?

Zvažuji svůj nový repertoár tak, aby odpovídal zralosti mého hlasu. V prvních letech studia na konzervatoři v Bukurešti jsem se věnoval barokní hudbě, až pak klasickým a eventuálně romantickým autorům. Zjistil jsem, že nejvhodnější je pro mě bel canto. Zpívat repertoár, který není vhodný pro váš hlas a neodpovídá ani vašemu věku, to může být pro zpěváka velmi nebezpečné. Předpokládám ale, že i můj hlas se bude vyvíjet a že za pár let budu schopen věnovat se veristickým rolím.

Které nové opery připravujete? Rozhodujete o svém repertoáru sám, nebo se radíte s vaším agentem případně profesorem zpěvu?

Teď právě připravuji v opeře ve Wiesbadenu, kde jsem v angažmá, Mozartovu Kouzelnou flétnu a v budoucnu se chystám na Belliniho Puritány. Samozřejmě využívám rady mého učitele a také agentury. Všechno vzájemně konzultujeme.

Která z vašich rolí pro vás byla zatím nejtěžší?

To záleží na tom, jaká úskalí ta která role v sobě pro zpěváka skrývá. Ale řekl bych, že není lehkých rolí a čím je role obtížnější, tím více pak zpěváka uspokojuje.

Před necelým rokem jste zvítězil ve Světové operní soutěži Plácida Dominga Operalia. Jaké vzpomínky jste si z Londýna odvezl?

Byl to asi můj nejsilnější hudební zážitek. Doufám, že vítězství mě posune. Snad bude mé jméno pro velké operní domy zajímavé.

Pocházíte z hudební rodiny? Zpívalo se u vás doma?

Ne, v naší rodině nemáme žádné hudebníky. Svůj talent jsem objevil, když jsem byl ještě hodně malý, ale věnoval jsem se výtvarnému umění. Jako dítě mě zajímala plastika a se studiem hudby jsem začal později.

V únoru jste debutoval na scéně vídeňské Státní opery. Jak k tomu došlo?

Bylo to pro mě zcela neočekávané! Díky šťastné náhodě jsem zaskočil v jednom představení Così fan tutte. Bylo vzrušující dostat šanci a zpívat Mozarta v tak slavném operním divadle. Věřím, že se do Vídně co nejdřív vrátím!

Kam máte namířeno v nejbližších dnech po vašem vystoupení v Jaroměřicích?

Během prázdnin budu zpívat Nemorina v krásné inscenaci Nápoje lásky na festivalu v St. Margarethen. A odtamtud se vracím zpět do Wiesbadenu, kde mě čeká debut v roli Tamina v Kouzelné flétně.

JAROSLAV KOCOUREK