Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrazy Miroslava Řídkého lákají do třebíčské galerie

Třebíč - Barevné imprese Mirka Řídkého, takový je název výstavy obrazů k autorovým nedožitým 70. narozeninám, připravené do galerie Malovaný dům Městským kulturním střediskem ve spolupráci s paní Ivanou Řídkou.

31.12.2015
SDÍLEJ:

Mirek Řídký: Třebíč, Zadní synagoga, olejomalba, 2009.Foto: Jan Dočekal

Třebíčan Řídký, narozený 6. listopadu 1945 v Brně (31. ledna příštího roku uplynou čtyři roky od jeho úmrtí), vystudoval Vysoké učení technické v Brně (Ing.). Byl konstruktérem, analytikem, řadu let působil jako odborník na třebíčském městském úřadu. Souběžně uspokojoval svou zálibu v malířství, jejímiž výsledky vždy vzbuzoval pozornost určitého okruhu ctitelů obrazů.

Věnoval se třebíčským námětům, zdejší krajině, motivům z prázdninových cest do jižních států (Bulharsko, Chorvatsko, Itálie, Řecko), zátiším a okrajově i portrétům. Ukázky ze své práce (povětšinou olejomalby) představil v průběhu let na řadě přehlídek neprofesionálních autorů. Samostatnou výstavu však uskutečnil jen dvakrát.

Přítomná výstava je prvním širším zhodnocením Řídkého tvorby. Mezi příznivci sdělné obrazové kultury vzbuzuje zájem, jehož šíře je v současnosti výjimečná. Už sama návštěvnost vernisáže výrazně předčila všechna čísla z dosavadních „statistických tabulek" Malovaného domu. Odpověď na dotaz po příčině není složitá.

Řídký svoji práci uměl ve všech ohledech. Patrioty přivádí k nadšení dělená štětcová technika zářivých barev, pochází od impresionistů, mírně stylizovaných podání třebíčských motivů. Ty se koupou v plném slunci. Četné malby jsou s odstupem času od vzniku ještě vábivější, neboť se téměř staly „uměleckým dokumentem". Nejeden návštěvník výstavy posuzuje, jak co bývalo. Je to jistě do značné míry už posuzování stojící mimo umění, ale nic se tím nemění. A rozhodně nelze přehlédnout kvalitu Řídkého krajinomaleb a zejména obrazů z přímořských pobytů.

Řídký byl technicky i emočně vybaven na profesionální uměleckou dráhu. Avšak patrně si uvědomoval, jakým úskalím, zejména ekonomickým, by musel čelit. Zůstal malířem ze záliby, ale jeho umělecké způsobilosti dosáhl v jeho často neprávem znevažované kategorii málokdo.

Výstava Barevné imprese Mirka Řídkého je přístupná do 3. ledna 2016, otevřena je denně kromě pondělí od 10. do 12. a od 13. do 17. hodiny.

JAN DOČEKAL

Autor: Redakce

31.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Ilustrační foto.

Fotbal na Třebíčsku

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení