„První kniha obsahovala i povídku o záhadných vraždách v třebíčském Kohnově mlýně, které se staly na konci 1. světové války. Ačkoli je to už více než sto let, je toto téma stále natolik živé, že zaujalo i nakladatelství Albatros Media, s nímž jsem se domluvil, že tuto povídku rozšířím do románové podoby. Tak vznikli Bezejmenní,“ vysvětluje Krčmář.

Vraždy v Kohnově mlýně nebyly nikdy zcela objasněny. Prokazatelně byli zabiti dva třebíčští občané, hovořilo se ale také o tom, že zde došlo ještě k další, možná až osminásobné vraždě Židů z Haliče.

„Halič tehdy byla součástí Rakouska-Uherska a na začátku války do ní vpadli Rusové. Řada lidí tehdy uprchla do českých zemí. V první části knihy tedy mladá Židovka deníkovou formou líčí, jak putují po různých částech monarchie až do Ostravy a Brna. Odtud jsou nuceni zamířit do Třebíče,“ poodhaluje děj knihy Krčmář. „Druhá část pojednává o četníkovi, který se v roce 1925, kdy byl zločin odhalen, podílí na vyšetřování v Kohnově mlýně. I on si píše deník a občas jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, co se kolem něj děje.“

Protože román vychází ze skutečných událostí, je doplněn množstvím dobových novinových článků. A stejně jako předchozí knihu i tuto lze využít coby jakéhosi netradičního průvodce.

„A to nejen v Třebíči, ale i v Brně a v Ostravě. V případě Třebíče do ní grafici dokonce umístili mapku, která zachycuje město a v níž jsou označena hlavní dějová místa,“ doplňuje Krčmář. „V zadní části knihy je navíc i obsáhlý slovníček, v němž čtenář najde soupis tehdejších a dnešních názvů míst, vysvětlení židovských zvyků či informace o skutečných postavách, které se v knize objevují.“

Román je poměrně tlustý, má 480 stran. Na pultech knihkupectví se objeví ve druhé polovině října, kdy také proběhne jeho křest.

„Ty křty budou vlastně dva. První se uskuteční v třebíčské knihovně na Hasskově ulici ve čtvrtek 24. října v 17 hodin. O zábavu zde nebude nouze, protože se na jeho průběhu podílejí členové divadelního souboru Ampulka a část kapely Disconnexion,“ vysvětluje Krčmář. „Druhý křest bude v Praze, v knihkupectví Academia na Václavském náměstí v pondělí 11. listopadu v 17 hodin. Zde knihu pokřtí kameraman Jaromír Šofr, hrabě Tomáš Czernin a profesor Jiří Drahoš.“

Jaromír Šofr býval hlavním kameramanem režiséra Jiřího Menzela, se kterým točil i oscarové Ostře sledované vlaky. Pochází ale z Třebíče.

„Šofrovi měli lékárnu na Stařečce a právě tato lékárna je v knize také zmíněna. Napadlo mě tedy, že by bylo hezké, kdyby pan Šofr knihu pokřtil – spojil by se tak životní a románový příběh,“ usmívá se Krčmář. „Podobně to je i u pana Czernina. Jeho příbuzný, hrabě Otakar Czernin, byl ministrem zahraničí Rakouska-Uherska a vyjednával v Brestu litevském o míru s Ruskem, o čemž je v knize také zmínka.“

Na křtech bude možné si nechat knihu autorem podepsat. Autogramiáda proběhne i v úterý 29. října v 17 hodin v knihkupectví Trojan na Karlově náměstí v Třebíči.