„Knížky nakupuji každý rok, podle mě je to nejlepší dárek. O svátcích si na čtení najde čas i člověk, který je jinak v jednom kole. A hlavně je to dárek, k němuž se lze kdykoliv vracet,“ nechala se slyšet Dagmar Boháčková ze Žďáru nad Sázavou. Letos podle svých slov pořídila manželovi publikaci Posázavská dráha Žďár - Německý Brod – Světlá – Kácov od autorského dua Karel Černý a Martin Navrátil.

Nová publikace autorské dvojice Karel Černý, Martin Navrátil.„Muž je milovník vlaků i železnice obecně a zrovna knížky od Karla Černého má moc rád, doma jich máme celou řadu. Takže ho tento dárek určitě potěší,“ podotkla Dagmar Boháčková. Zmiňovaná publikace je plná historických fotografií, pohlednic a dalších zajímavostí. A není rozhodně prvotinou autorské dvojice. „Už jsme spolu několik knih napsali. Martin Navrátil pracuje ve vědecké knihovně Českých drah a společně dáváme dohromady knížky o železnici. Všechny už jsou rozebrané, proto jsme se rozhodli uceleně zpracovat Posázavskou dráhu počínaje Žďárem nad Sázavou a konče Prahou. Nyní jsme vydali první díl, ten je věnovaný úseku mezi Žďárem, tehdejším Německým, dnešním Havlíčkovým Brodem, Světlou nad Sázavou a Kácovem. Není to jen jedna dráha, ale historicky několik drah,“ přiblížil Karel Černý.

Další zajímavá regionální publikace, jež aspiruje na originální vánoční dárek, je i kniha Žďár nad Sázavou včera a dnes. Ta nabízí srovnávací snímky města - vedle historického fota je vždy umístěna i současná fotka stejného místa. Autorem snímků je žďárský fotograf Milan Šustr, texty má na svědomí Miloslav Lopaur, historik žďárského regionálního muzea. Dvojic fotografií je v knize celkem devadesát. „Chtěl jsem ta místa zachytit ze vzdálenosti a úhlu, které historickému snímku odpovídají co nejpřesněji. Někdy to ale samozřejmě nejde, zástavba město změnila,“ uvedl Milan Šustr.

Zavzpomínat si na staré časy mohou lidé nad knihou Zmizelé Nové Město na Moravě. Jedná se o soubor statí kolektivu autorů, jež jsou věnované jednotlivým ulicím ve městě. Publikaci vydalo Horácké muzeum stejně jako další zajímavou knihu – Vzpomínky na Cyrila Musila od regionální autorky a redaktorky Žďárského deníku Heleny Zelené Křížové.

Publikace nabízí soubor vzpomínek na známého lyžařského závodníka a odbojáře, jenž se narodil ve Studnicích na Novoměstsku.

Především milovníky historie jistě potěší kniha Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku, jejímž autorem je historik a zaměstnanec havlíčkobrodského muzea Michal Kamp. Čtenář se v tomto třísetstránkovém díle stane pomyslným svědkem například osvobození Německého Brodu, snah pohledských obyvatel bránit svou ves před prchajícími Němci, přestřelky mezi Sověty a Němci u Golčova Jeníkova, následků sovětského bombardování Ždírce a Krucemburku, masového projíždění Němců Ledčí nad Sázavou a Přibyslaví a mnohých dalších událostí.

Umělecké fotografie významných přírodních zajímavostí, památek, měst a obcí na Vysočině nabízí kniha s názvem Vysočina. Portrét kraje od Vladimíra Kunce. „Ta je moc hezky udělaná, už jsem na ni koukala v knihkupectví, že bych ji pořídila mamince k Vánocům. Je vášnivá turistka a spoustu míst, která v knize jsou, už navštívila,“ prozradila Ivana Halamková z Jihlavy.

Procházku Humpolcem na Pelhřimovsku v období 19. a 20. století nabízí dílo Zdeňka Škrabánka Ve starých humpoleckých uličkách. Jednotlivé ulice Žďáru nad Sázavou zase popisuje pokračování oblíbené publikace Žďárský uličník. Po Městě Žďáru zmapoval historik Miloslav Lopaur za přispění dalších pomocníků ještě i Zámek Žďár.

Také čtenáři, kteří preferují spíše beletrii, mohou najít pod stromečkem zajímavé čtivo od regionálních autorů. Tipem může být kupříkladu sbírka povídek Do vnitrozemí od Vladimíry Valové, bývalé redaktorky Třebíčského deníku. Prvotina, jež sklízí jednu kladnou recenzi za druhou, ale není četbou, nad kterou by se kde kdo popadal smíchy za břicho. Autorka popisuje osudy lidí často v emočně rozjitřených až mezních situacích.

Pod stromečkem může skončit rovněž kniha Měj mě rád/a od Markéty Hejkalové, české spisovatelky, překladatelky a zakladatelky Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. A o čem její nejnovější publikace je?

„Děj začíná v roce 1902 a končí v roce 2017. Vystupují tam skutečné i fiktivní postavy. Ty skutečné jsou především dvě. Vdova po Reinhardu Heydrichovi, Lina, která se v šedesátých letech provdala do Finska. Žila tam ve stejné době, kdy byl můj táta na roční stáži v Helsinkách. To znamená, že se tam mohli potkávat. Jako by se spojily dva neslučitelné světy. Druhou skutečnou postavou, která symbolizuje setkání dvou světů, je komunistický prokurátor Karel Čížek, který nechvalně proslul při procesech v padesátých letech,“ přiblížila Markéta Hejkalová. Hlavní roli v románu mají dvě postavy, které si autorka vymyslela - Johanka z Vídně a Tereza z rovněž vymyšlené vesnice Březina na Vysočině. Kniha je právě o propojování různých světů a epoch, setkávají se v ní různé motivy. Mapuje dlouhé období, takže postavy umírají a přirozeně se opakuje koloběh života.