Obnovu vnějších fasád náměšťského zámku chystá Národní památkový ústav (NPÚ). Podle ředitele územní správy NPÚ Petra Pavelce začnou práce „v dohledné době“. Zda to bude příští rok, nebo až ten další, není zatím jisté.

Fasáda bude okrová. „Začne se jihozápadní stěnou, která je nejvíc poškozená. Stěna nad francouzskou zahradou je v relativně dobré kondici, ta může přijít na řadu poslední,“ nastínil kastelán náměšťského zámku Marek Buš.

Jihozápadní stěna zámku je velice těžko přístupná, stojí na skalním masivu, který se prudce svažuje dolů k městu. Jen náklady na stavbu lešení budou vysoké. „Projekt ještě není hotový, bude se pohybovat v řádech milionů korun,“ připustil kastelán.

V budoucnu náměšťský zámek získá jednotnou ucelenou podobu. Okrovou barvu ve finále dostanou i relativně nově opravené stěny na nádvoří u vstupního schodiště, která jsou nyní bílé. Opravy se tam dělaly v devadesátých letech a výsledek není úplně autentický. „Sgrafito je tam řemeslně špatně provedeno, jednou dojde k tomu, že celý zámek bude v okrové barvě,“ přeje si Marek Buš.

Čeká se na rozhodnutí

Jasno zatím není ani i o termínu opravy barokního mostu se sochami, i když plány má radnice připravené. Nyní čeká na výsledek žádosti o dotaci.

„Požádali jsme o dotaci na ministerstvu kultury. Je to výdaj, který nemůžeme zcela pokrývat z rozpočtu města. Rozhodovat se bude nejdříve na začátku příštího roku,“ řekl náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Most přes řeku Oslavu má viditelně poškozené zídky a sokly, potrhané jsou i vnitřní izolace. Mostu ublížila rekonstrukce na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy byl opatřen železobetonovou deskou. Ta se působením teplotních změn roztahuje a smršťuje a její pohyby stavbu ničí.

Projekční odhad opravy barokního mostu zní na 12,5 milionu korun.