Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Zubrcu za krásnou krajinou i zajímavou pověstí

Třebíčsko - Na kopec Zubrca, jenž leží nedaleko Číhalína na Třebíčsku, se dá pohodlně dostat autem téměř odkudkoliv. Stačí dojet do Číhalína a ten kousek na 612 metrů vysoký vrchol dojít. My však zvolíme jinou cestu. Navrhovaná trasa je zapsána v mapě třebíčského Klubu českých turistů a členové ji alespoň jednou za rok absolvují.

24.3.2012
SDÍLEJ:

Třebíčsko nabízí hned několik zajímavých zákoutí k jarním výletům.Foto: archiv KČT Třebíč

Procházku krásným okolím Číchova začneme trochu netradičně na vlakovém nádraží. Courák z Třebíče na Jihlavu zastaví přímo v Číchově, kde se vydáme po červeně značené cestě přes Křástkův mlýn až do chatové oblasti Na Oblazni.

Tady opustíme červenou značku a přejdeme lávku přes řeku Jihlavu. Kousek dál po proudu řeky leží další z mlýnů, tentokrát Kratochvílův, ten mineme a polní cestou se vydáme k Číhalínu. Malá obec ležící na severozápad od Třebíče se rozkládá v dolíku na úpatí kopce Zubrca. Právě k tomuto místu se váže pověst, která osvětlí poněkud neobvyklý název kopce.

Traduje se tu od nepaměti příběh o statečném vladykovi Číhalovi, který se spolu se svými lidmi rozhodl usadit právě v těchto místech. Muži z Číhalovy družiny začali budovat osadu. Práce jim zabrala téměř celé léto a podzim.

Když se blížila zima, byly domy postaveny a byl nejvyšší čas postarat se zásoby na rychle se blížící zimu. Muži se patřičně vyzbrojili a zamířili do hustých lesů. Právě na kopci nedaleko osady padli na zubra. Ten však nechtěl dát svůj život zadarmo. Z celé družiny si vybral právě vladyku a rozběhl se proti Číhalovi. Jeho kopí však obrovské zvíře pouze zranilo. Nebýt jeho druha, který zubrovi z druhé strany vrazil svůj oštěp přímo do srdce, vedlo by se vladykovi zle.

Obrovská zubří hlava pak dlouho zdobila vladykův příbytek a místu, kde zvíře vydechlo naposledy, se od té doby říká Zubrca.

Po sejití kopce si to v Číhalíně namíříme okolo soukromé hvězdárny na nedalekou polní cestou. Odtud se vydáme směrem na jihovýchod do Račerovic.

Zde už se můžeme napojit na žlutou turistickou značku Třebíčského okruhu, která nás zavede kousek od Sokolí k Padrtovu mlýnu. Odtud už cestu označuje červená turistická značka, která vede kolem řeky Jihlavy přes Řípov do Třebíče.

Tip na výlet vznikl s pomocí Klubu českých turistů Třebíč.

LADISLAV TOMÁŠ
LENKA NOVOTNÁ

Autor: Lenka Novotná

24.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení