Recitál o Krylově díle a životě v podání jeho bratra Jana se uskuteční v sále Budivoj budějovické Besedy ve středu večer od osmnácti hodin. Jan Kryl během večera zavzpomíná na dobu minulého režimu, bude vyprávět o rodině, zarecituje básně a zazpívá písně své i svého bratra.

Jen málokdo by neznal písně jako Bratříčku, zavírej vrátka, Anděl, Morituri te Salutant a řadu dalších. Písně, které se od táboráků přenesly do všedních i mimořádných dnů, písně, které řada lidí zná stále z paměti a které si lidé rádi připomínají.

Karel Kryl, který by před několika dny oslavil sedmdesáté narozeniny, zemřel náhle 3. března 1994 v Německu ve věku nedožitých padesáti let. Až do své emigrace v roce 1969 žil v Novém Jičíně. Popularitu si Kryl získal zejména po invazi v letech 1968 a 1969. Jeho písně z desky Bratříčku, zavírej vrátka se staly jedním ze symbolů odporu proti okupaci země armádami Varšavské smlouvy.

„Je to smutné, že Karel Kryl již není tak dlouho mezi námi, že nás náhle před dvaceti lety opustil. Jeho písně nás ale provázejí dál a budou provázet i další generace, jsem o tom přesvědčena. Zavzpomínat na něj přijdu do Besedy také, jsem zvědavá nejen na jeho bratra, ale také na to, v jakém formátu vůbec bude recitál uskutečněn," těší se Alena Pospíšilová z Jaroměřic nad Rokytnou.

DANIELA VILHELMOVÁ