V pátek 26. října v 16 hodin starosta města zasadí před divadlem Pasáž Lípu republiky. Následovat bude slavnostní koncert. V podání Filharmonie Hradec Králové zazní Má vlast Bedřicha Smetany.

Večer ve 20.00 na Karlově náměstí program prvního dne završí pietní akt za svitu pochodní. Sbor historických četníků a vojáků má ceremoniálu dodat na přitažlivosti a přilákat diváky. Následovat bude další atrakce, videomapping promítaný na průčelí radnice. „V obrazech tam bude ztvárněná celá historie České republiky. Samozřejmě nebudou chybět pasáže z Třebíče,“ popsala ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková.

V sobotu začne v 10 hodin program na náměstí. Na velkém pódiu a přilehlém parketu se budou hudební, taneční a jiné soubory střídat tak, aby se po celý den na náměstí něco dělo. „Vystavena budou historická auta, přijedou i historičtí hasiči z Heraltic. Vše bude probíhat v rytmu swingu, na náměstí se vystřídá několik orchestrů a program vyvrcholí vystoupením Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers,“ vyjmenovala Jaromíra Hanáčková.

Vrcholem sobotního programu bude příjezd prezidenta Masaryka ve 13 hodin. Přijede v dobovém voze značky Laurin & Klement. O hodinu později projde centrem města průvod všech účinkujících, sokolů a skautů v krojích a dalších. U kostela sv. Martina se průvod zastaví a účastníci budou sledovat, jak horolezci vynesou na vrchol do kopule městské věže schránku s pamětními předměty. „Bude tam stříbrná replika městské pečeti, lahev třebíčské whisky, dobové dokumenty a poselství vedení města pro příští generace. A také všechny platné mince a bankovky,“ sdělila mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Sobotní program zakončí ohňostroj v barvách trikolóry. Večer bude ještě otevřená swingová tančírna s výukou swingových tanců v Národním domě.

V neděli dopoledne se v bazilice sv. Prokopa bude konat slavnostní mše k výročí republiky.