Celkem šest festivalů, koncert Lucie Bílé a sedmidenní maratón filmů ve středu města bude tvořit nabídku Třebíčského kulturního léta.

„Chceme, aby se Třebíč stala živým městem plným kulturních a sportovních akcí, na které budou lidé přijíždět a také se rádi vracet,“ řekl místostarosta města Pavel Pacal.

Spolupráce s podnikateli

K tomu má přispět nejen pestrý a bohatý program, ale i spolupráce města s místními podnikateli, kteří by se na připravovaných akcích mohli prezentovat. Příležitostí bude hned několik. Letní program odstartuje začátkem června dvoudenní festival Zámostí.

Novinkou, jež má výrazně přispět k oživení Karlova náměstí je sedmidenní filmová přehlídka snímků Zdeňka Svěráka nazvaná Filmy pro Karla IV. Ve středu města a za přítomnosti známého cimrmanologa je bude promítat Kinematograf bratří Čadíků.

Osvědčené názvy

Nové vedení kulturního střediska se vrátilo ke starým a osvědčeným názvům i délce konání akcí, které se za dobu svého trvání staly už neodmyslitelnou součástí letní sezony.

Třebíčský židovský festival se tak opět bude jmenovat Šamajim a trvat bude šest dní. Do tří dnů se rozloží program Slavností tří kápí, dříve Středověké slavnosti – oslavy UNESCO. Ty letošní připomenou 910. let od založení kláštera. Obdobně je na tom Folklórní festival, nově Bramborobraní. Půjde stále o jednodenní přehlídku, ale v tomto případě se pořadatelé kromě jména vrátili i k původní myšlence a náplni přehlídky.

„Festivalů židovské kultury i těch folklórních je v celé republice dost, ale Šamajim nebo Bramborobraní je jen jedno. Jde o vžité názvy, které jsou i snadno zapamatovatelné,“ vysvětlila změny ředitelka kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. Trvalé místo v kulturním kalendáři získal Třebíčský operní festival. Sedmidenní přehlídce vážné hudby bude vyhrazen začátek měsíce září.

Akce Třebíčského kulturního léta 2011

Zámostí – multižánrový festival - 3. – 4. června 2011 Podzámecká niva
Lucie Bílá – recitál - 13. června 2011 divadlo Pasáž
Country fest - 25. června 2011 areál zámku
Filmy pro Karla IV. – přehlídka filmů Zdeňka Svěráka 11. – 17. července 2011 Karlovo náměstí
Šamajim – Festival židovské kultury 25. – 30. července 2011 židovská čtvrť , Zadní synagoga
Slavnosti tří kápí – oslava 910. let od založení kláštera - 19. – 21. srpna 2011 Podzámecká niva
Třebíčský operní festival aneb Klasická hudba vážně i nevážně - 5. – 11. září 2011 Karlovo náměstí, bazilika svatého Prokopa, divadlo Pasáž, kostel svatého Martina a restaurace Lihovar
Bramborobraní – Tradiční folklórní festival - 17. září 2011 Karlovo náměstí