VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Novák se narodil před devadesáti lety

Třebíč - Mezi tvůrčími osobnostmi Třebíče druhé polovice minulého století má místo v popředí Ladislav Novák (4. 8.1925 v Turnově – 28. 7.1999 v Třebíči). Básnickou a výtvarnou tvorbou vešel do evropské kultury a zaujal v ní pevné postavení mezi neklidnými experimentátory slova a obrazu.

4.8.2015
SDÍLEJ:

Ladislav Novák v ateliéru Emanuela Ranného v Třebíči v pátek 23. července 1999, pět dnů před smrtí.Foto: Josef Prodělal

Překládal z francouzštiny a němčiny, byl středoškolským profesorem. Jeho jméno nese galerie v bývalém židovském ghettu a jedna z městských ulic.
V Třebíči uskutečnil téměř celé své dílo obdivované stejně založenými uměleckými přáteli a informovanou částí kulturní veřejnosti. Předešlý režim Novákovu tvorbu ignoroval a po srpnu 1968 ji přímo proklamativně odmítal. Široké pozornosti galerií a nakladatelských domů se jí dostalo teprve po listopadu 1989. V zahraničí, především v Itálii a Francii, se však prosadil už v polovině 60. let. V nynější Galerii Ladislava Nováka byla do roku 2011 Novákova stálá expozice. Od následujícího roku se nachází ve značně redukované podobě v malé místnosti téhož domu. Ve třech místnostech bývalé expozice jsou konány rozličné proměnné výstavy.

Dějepisec a bohemista

Před koncem druhé světové války se krátce učil jirchářem v otcově třebíčské firmě. V letech 1945 – 1950 studoval dějepis a bohemistiku na Univerzitě Karlově v Praze. Třicet pět příštích let měl učitelské povolání. Ve výtvarné práci užíval metodu koláže a topologické kresby, pak propadl alchymáži. Ta je podmíněna chemickým narušením nebo úplným zrušením vizuálního sdělení převzaté obrazové reprodukce či tištěného textu. Druhou svou stěžejní techniku nazval froasáž. U ní je výchozím prvkem čistý list papíru zmačkaný umělcovou rukou. Po narovnání a potření ředěnou tuší zůstává v ploše papíru síť zlomů a linií, v nichž lze identifikovat a interpretovat rozmanité obrysy. V 80. letech dospěl k veronáži, což je obměna metody rozmyté tuše pojmenovaná dle italské Verony, kde Novák vytvořil první listy. V závěru života byl s převahou zaujat technikou lité tuše.

Experimentální básník

Od druhé poloviny padesátých let se věnoval básnické tvorbě. Experimentoval se slovem a formou, později také se zvukem. Psal zvukomalebné básně, tzv. spečené texty, vzniklé škrtáním a přesmyčkami cizích textů, ironicky narušoval různé původní texty. Vydal dvanáct knih básní, experimentální poezie a básnických próz, některé vyšly francouzsky, italsky, německy a anglicky. Jmenujme alespoň tituly: Pocta Jacksonu Pollockovi, Závratě čili Zdoufalství, Textamenty, Receptář, Bouřková mračna, Zámostí, Proměny pana Hadlíze, Píseň o Acnavi. Knihy Neztracené básně a Malý slovník naučný vyšly po autorově smrti.

Jan Dočekal

Autor: Redakce

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Borovině.
5

Na trhy v Borovině dorazilo přes dva tisíce lidí

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Ani hrozba vězení šoféra neodradila

Okříšky – Až rok vězení hrozí mladíkovi, který řídil opilý svůj vůz Opel Corsa.

Kolik lidé příští rok zaplatí za popelnici. I to se bude řešit na zastupitelstvu

Moravské Budějovice – Poslední plánované letošní zasedání budou mít v pondělí 11. prosince od 16 hodin zastupitelé v Moravských Budějovicích.

Sudová přitažlivost funguje. Tři sestry a Alkehol převálcovali Trnavu

Trnava /VIDEO, GALERIE/ – Pozdvižení způsobil v Trnavě, šestisethlavé vsi na Třebíčsku, sobotní dvojkoncert Tří sester a Alkeholu. Kapely jedou šňůru ve společném projektu Sudová přitažlivost a ta, jak se ukázalo i na předposledním trnavském koncertu, skvěle funguje. Beznadějně narvaný a vyprodaný kulturní dům byl jako vařící kotel od začátku do konce.

Zámek v Jaroměřicích voní Vánocemi

Jaroměřice nad Rokytnou – Davy návštěvníků od sobotního dopoledne mířily na otevřený zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Po celý víkend tam probíhá akce s názvem Vánoce na zámku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT