Stejně jako každý rok zazní v zámecké knihovně v rámci kulturního léta zámecký koncert. Tentorkát vystoupí světového hornista Radek Baborák se svým souborem Baborák Ensemble. Koncert se uskuteční v sobotu 15. září od 17 hodin v zámecké knihovně. Vstupné na akci je tři sta korun.

Letošní ročník zámeckého koncertu je v pořadí už osmadvacátý. „Dramaturgie těchto koncertů vychází ze snahy navázat na významnou hudební tradici, kterou na počátku devatenáctého století založil v Náměšti tehdejší majitel panství Jindřich Vilém Haugwitz. Zároveň chceme představit kvalitní interprety staré hudby,“ vysvětlil kastelán zámku Marek Buš.
Koncertem víkendový program ale nekončí. V rámci oslav sto let od vzniku samostatného Československa se na zámku uskuteční unikátní akce, která představí prvorepublikovou tiskárnu Vojtěcha Preissiga.

„On byl jednou z nejvýznamnějších osobností českého zahraničního odboje za první světové války. Práce Preissigova tiskařského ateliéru prezentují vysokou uměleckou úroveň a neobyčejnou lidskou statečnost v boji za umění, státnost a za svobodu,“ uvedl Buš.

Návštěvníci během interaktivních prohlídek si sami vyzkouší práci prvorepublikového tiskaře. Studio bez kliky totiž připravilo program, ve kterém si přítomní vytisknou vlastníma rukama náborový leták do československých legií na historickém tiskařském lisu.

Prohlídky prvorepublikové tiskárny začínají v neděli 16. září od 13 hodin a poslední skupina vyrazí na trasu v 16 hodin. Organizátoři doporučují rezervaci z důvodu omezené kapacity.

Víkend na náměšťském zámku zakončí neformální debata historiků a zástupkyně rodiny Haugwitz v 15 hodin. S veřejností se budou bavit o situaci šlechty po roce 1918 a o životě na zámku v době první republiky.