Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koledy patří k Vánocům stejně jako dárky

Vysočina - Koledy, neboli také písně vánoční, nás dnes provází po celé období svátků. Jak to ale bylo dříve?

14.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Slovo koleda znamenalo vlastně „den zimního slunovratu“. Později bylo tímto názvem označováno časové období od Štědrého dne do Tří králů. Původně pohanské slavnosti přešly postupně na křesťanské a místo zimního slunovratu se začal slavit den narození Páně.

Koleda pak byla nejen píseň, ale také dar, který dostávali koledníci. Ale koledy nebyly v našem kraji jen vánoční, bylo jich mnohem více. První z nich začínala o svatém Václavu a jmenovala se „koláčová“. Odehrávala se v den pouti nebo posvícení. Koledníci obcházeli stavení od jedné hodiny odpolední až do večera.

Druhá koleda, ta se konala na Vše svaté. A koledovalo se až do svátků Moudrosti boží. Kromě těchto koled byly i koledy svatojanské, svatohavelské a svatomartinské, svatomikulášské a mnohé jiné. Avšak nejznámější byly a jsou koledy vánoční a tříkrálové.

Ty pravé vánoční koledy mají svůj původ v gregoriánských zpěvech, které lidé slýchali v kostelech. Zlidovělá a zjednodušená forma gregoriánských zpěvů jsou právě naše koledy. Původně byly zpívány latinsky, později česky. Samozřejmě, že i koleda procházela určitým vývojem. Postupně se mnohé z nich čím dál více podobaly písním světským.

Dnes už koledníky neuvidíte. Koledy však v čase vánočním slýcháme stále. A nelze je nahradit žádnou moderní písní.

Koledy prostě k Vánocům patří. Stejně jako dárky, kapr, vánočka či stromeček. (

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení