„Bylo to neuvěřitelné. Na pokojích je až 30 dětí, zatímco u nás v Jemnici maximálně tři. Ani s jídlem to není nic moc. Každý den mají jinou kaši, maso tak dvakrát do týdne. Proto jsem se rozhodl obyvatelům ukrajinského dětského domova v Mukačevu nějakým způsobem pomoci,“ říká autor nápadu a motor celého projektu, jednadvacetiletý Gracián Svačina. Sám žije už několik let spolu se svými sourozenci v jemnickém dětském domově. Kapesné je příliš malé, a tak to zkoušel různě. Sbíral papír, chtěl udělat sbírku po městě nebo sbírat železo. A pak přišel nápad uspořádat koncert. Nazval je Úsměv ukrajinským dětem a nadchl pro něj nejen ostatní děti z doma, ale i dva kamarády, kteří vyrůstají v běžných rodinách. Nápad byl na světě. Jenže kde se akce, v níž se představí děti z dětských domovů z různých koutů republiky, uskuteční? Chvilku si lámali hlavu, a pak se vydali za starostou Jemnice.

Získali starostu

„Když jsem panu starostovi říkal, že je to fakt skvělý a že ho prosíme, aby nám dal kino zadarmo, připadal jsem si jako velký organizátor. A to kino jsme fakt dostali,“ dodal s úsměvem Roman Kotulek z jemnického domova. A pak už to šlo jako na drátkách. Postupně se přidávali další a další.

Přidali se i další

„Koncert byl podpořen z projektu Bav se a pomáhej s Oriflame, který realizuje společnost „Spolu dětem“ ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové. Výrazně nám přispěl i herec a moderátor Jan Kraus a podporu jsme našli i u Zdeňka Svěráka,“ vyjmenoval organizátor.

A o co vlastně půjde? Na Mezinárodní den dětí proběhnou v jemnickém kině hned dvě vystoupení. To první je určeno žákům jemnické školy, druhé veřejnosti. Účinkovat v něm budou děti z dětského domova z Kroměříže, Tišnova, Mikulova i Jemnice. Z Lipové u Šluknova přijede František Šimčík, který se zúčastnil televizní soutěže Československo má talent a dostal se do první stovky.

Večerní program startuje v jemnickém kině v 18 hodin, moderovat jej bude Tereza Kostková a kromě dětí v něm vystoupí i cvičitelka Hanka Kynychová.