VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdousovská schola oslaví 10. výročí vzniku koncertem

Kdousov – Když se řekne Kdousov, mnoha milovníkům hudby se vybaví tamní schola. Její členové nesmí chybět u žádného adventního či vánočního koncertu v Jiraticích, Kdousově, Kostníkách, Jemnici i na Slavonicku a Dačicku. Na pohled malý sbor slaví v těchto dnech 10. výročí své existence. Na minulost i budoucnost se Deník zeptal jednoho ze skalních členů Kdousovské scholy, Františka Hofbauera.

7.8.2010
SDÍLEJ:

Adventní a vánoční koncerty bez Kdousovské choly si umí v okolí Kdousova představit už jen málokdo.Foto: Archiv Františka Hofbauera

Deset let trvání sboru není moc, ale ani málo. Co se za těch deset let u vás stalo?


Kdousovská schola za deset let ušla velký kus cesty. Vznikli jsme jako klasická mládežnická schola hrající při bohoslužbách. Postupem času jsme ale začali hrát náročnější skladby, koncertovat a dnes se považujeme spíše za folkovou nebo spirituálovou kapelu. Duchovní rozměr v naší hudbě jsme ale zachovali, i když není vždy tak explicitní.


Kdo a kolik lidí stálo u zrodu Kdousovské scholy?


Největší zásluhu na vznik scholy má Andrea Lukšová a Vašek Čech, kteří se při společném působení v Brně domluvili na založení hudební křesťanské scholy v kdousovské farnosti. Společně oslovili několik kamarádů, především z Jiratic a nedalekých Kostníků. Mimo již výše zmíněné zakládající členy byli součástí souboru i František, Maruška a Markéta Hofbauerovi, Peťa a Martina Lukšovy, Hanka Prokešová a Standa Čech.


Kolik lidí měl sbor při vzniku a kolik jich má dnes?


V prvním roce existence měla schola devět členů. Postupem času se v ní vystřídalo více než dvacet zpěváků a muzikantů. V posledních dvou třech letech se počet členů ustálil na osmi.


Co všechno zpíváte, ale i hrajete?


Při hraní na bohoslužbách máme v repertoáru asi na dvě stě písní ze zpěvníků Hosana. Na koncertech čerpáme z různorodých zdrojů, např. od Hradišťanu, Spirituál kvintetu, Čechomoru, Nezmarů, sourozenců Ulrichových a dalších.


Ve svém programu máte na srpen naplánován koncert v Montserratu, doprovod při bohoslužbě. Opravdu ve slavném kostele Montserrat?


Na Montserratu budeme skutečně hrát, ale ne ve slavném katalánském chrámu, nýbrž ve stejnojmenném poutním kostele blízko Cizkrajova. Letos tam budeme účinkovat už potřetí, proto jsme to ani nepovažovali za nutné blíže specifikovat. Snad nás méně informovaní fanoušci nebudou na konci srpna hledat ve Španělsku…:)


Kde všude jste hráli a zpívali?


Kdousovská schola vystoupila, střízlivým odhadem, na více než třech stech různorodých akcí a vystoupení; při bohoslužbách (snad na dvě desítky kostelů a kaplí po jihozápadní Moravě), na křížových cestách, koncertech (vánočních, prázdninových), svatbách, křtinách a festivalech (Třebíč, Vranovská porta).


Co přání a cíle do budoucna?


Dnes nás čeká v kostele svatého Linharta v Kdousově velký letní koncert k oslavě 10. výročí, po prázdninách se už začneme připravovat na vánoční prosincové turné, kde máme předběžně naplánováno asi deset koncertů a vystoupení. Jsme pouze amatéři a času na zkoušení a hraní je stále méně. Každý další nastavený rok bude úspěch, ale kdo ví, třeba budeme za deset let slavit další kulaté výročí…

Autor: Lenka Novotná

7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení