Mimořádný projekt má motivovat děti ke čtení. Podpořila ho řada známých osobností

Autorkou projektu je Eva Bazalová, zástupkyně ředitelky třebíčské knihovny. „S tímto nápadem začala vloni knihovna v Děčíně. Byl to vlastně takový nultý ročník. A letos byl vyhlášen první ročník s názvem Den pro dětskou knihu. Koná se 1. prosince po celé republice,“ vysvětlila Bazalová. Akce si vytkla za cíl motivovat malé děti ke čtení. A třebíčská knihovna jako jediná v republice svůj program rozšířila rovnou na tři dny.

Čtvrtečním hostem byl Arnošt Goldflam, herec, režisér a autor divadelních her a knížek pro děti. Prozradil, že další jeho kniha bude hororová a ilustruje ji Lucie Lomová, která v rámci projektu Třebíč také navštívila.

Páteční program zahájili známé osobnosti města. Z oblíbených dětských knih předčítal senátor Vítězslav Jonáš, akademický malíř Josef Kremláček a historik Rudolf Fischer.

„To bylo teda něco!“ ozývalo se z dětského davu, který opouštěl knihovnu, aby ho vystřídal další. Program probíhal nejen v knihovně na Karlově náměstí, ale také v pobočce Modřínová.

Dalším zajímavým hostem byl Petr Nikl, nositel ceny Jindřicha Chalupeckého (prestižní soutěž mladých umělců - výtvarníků do 35 let – pozn. red.) Za svoji knihu Lingvistické pohádky dostal letos mnohá ocenění a také to největší – úspěch u dětských čtenářů.

„Naší snahou bylo také představit dětem autory nekomerčních knížek a ukázat jim, že kniha může mít i podobu uměleckého díla s nádhernými ilustracemi,“ zmínila Bazalová.

V sobotu dopoledne vystoupily v knihovně dětské soubory a na odpoledne byly připraveny soutěže, za které soutěžící obdrželi dětské časopisy. „Zároveň se prodávaly dětské knihy, které mohou rodiče dětem koupit k Vánocům,“ dodala Eva Bazalová. Dalším bonusem mimořádné třídenní akce třebíčských knihovníků byla registrace dětských čtenářů na další pololetí zdarma.