Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapela BAGR prošla velkým omlazením

Třebíč – Skupina BAGR patří k legendám třebíčské hudební scény. Svou pouť po pódiích začala v roce 1983. Za dobu své existence odehrála více jak 2 000 koncertů a na svém kontě má čtrnáct alb.

2.12.2009
SDÍLEJ:

JAKÝ BYL NEZAPOMENUTELNÝ KONCERT? „Určitě bylo takových víc. Ale nezapomenutelným se stalo to, kdy na nás u příležitosti 10. výročí vzniku kapely přišlo na třebíčský zimní stadion bezmála tři tisíce lidí,“ odpověděl manažer skupiny Karel Ošmera.Foto: Martina Veškrnová

V letošním ročníku Českého slavíka se umístila na druhém místě v kategorii Skokan roku. Co pro kapelu znamená toto ocenění se Deník zeptal manažera kapely Karla Ošmery.


Být celkově na 27. místě a druzí v kategorii Skokan roku v soutěži Český slavík 2009, to je velký úspěch. Mám pocit, že se to žádné kapele z Třebíčska zatím nepodařilo v této anketě popularity, ve které rozhoduje veřejnost. Neplánujete nějakou velkou oslavu?


Moc nás to potěšilo a chceme touto cestou poděkovat všem fanouškům, kteří nám poslali hlas. Je to velmi prestižní anketa, kde může každý hlasovat jen jedenkrát a skutečně o umístění rozhodují jen posluchači muziky. Zvlášť když vidím, že na hudebních portálech je v republice zaregistrováno zhruba 10 000 hudebních skupin. I když samozřejmě ne každá z nich o výsledky podobných anket stojí.


Ale pro vás to jistě úspěch je…


V případě BAGRu, ať to nezní nějak neskromně, to považujeme za velký úspěch. Ale každopádně toto umístění nepřeceňujeme. Jsme stále nohama na zemi. Skočili jsme oproti minulému roku o 47 míst, což by v každém z předcházejících ročníků stačilo na první místo v anketě Skokan roku, to nás teď trošku mrzí, ale i tak je to super. Oslava samozřejmě bude. Ale slavit by s námi měli spíš ti, kteří nás tam vynesli.


Byli jste na vyhlašování výsledků ve Státní opeře?


Zúčastnit jsme se mohli, ale dali jsme přednost večernímu hraní.


Před nedávnem odehrála kapela BAGR 2 000. vystoupení. To je úctyhodné číslo. Vzpomenete si ještě na to první?


Dodnes vlastně nevíme, které vystoupení můžeme považovat oficiálně za první. Zda to, pod názvem BAGR, nebo to, kdy se poprvé hrálo v zakládající sestavě této kapely a ještě nebyl tento název kulturní komisí schválen, což byla tenkrát podmínka. Každopádně to bylo buď v Koutech, nebo v Ratibořicích u Jaroměřic v roce 1983.


Každé vystoupení je neopakovatelné, má svou atmosféru, své fluidum. Je v historii kapely nějaké, na které se prostě nedá zapomenout?


Určitě bylo takových víc. Ale nezapomenutelným se stalo to, kdy na nás u příležitosti 10. výročí vzniku kapely přišlo na třebíčský zimní stadion bezmála tři tisíce lidí.


Nedávno jsem slyšela takové postesknutí, že zábavy nejsou to, co bývaly. Chodí málo lidí. Pozoruje tento trend i vaše kapela?


Nemyslím si to. Asi se nedá srovnávat to, co bylo, a poměřovat se současností. Je to obdobné jako polemizovat, zda byl lepší fotbalista za první republiky, či na posledním mistrovství světa, nebo kolik stálo máslo před třiceti lety a kolik dnes. Každá doba s sebou přináší v kultuře i v celé společnosti rozdílné aspekty. Dřív byly tancovačky vlastně jediným zdrojem zábavy pro mladé a jakousi nejdéle otevřenou hospodou, dnes jsou obrovsky pestré možnosti jakéhokoliv vyžití, takže se logicky všichni rozeběhnou po různých akcích. Za BAGR mohu říct, že si na návštěvnost dříve, ani v současnosti, nemůžeme stěžovat, a jsme za to moc rádi, za což patří našim příznivcům velký dík.


Váš kalendář koncertů je doslova nabitý. Dokonce plánujete na začátek příštího roku další ples BAGRu. Je to trochu něco jiného než zábavy. Pokolikáté se už koná?


Hrajeme poměrně často, každoročně asi 80 vystoupení za devět měsíců. Ples BAGRu je taková rarita. Rádi změníme jednou za rok oblečení a podíváme se i na naše příznivce v netradiční image. Tuto tradici jsme založili už před osmi lety. Takže bych rád všechny, co již rockový ples poznali, i ty, které to teprve láká, pozval do třebíčského Domu zahrádkářů na sobotu 16. ledna.


Neplánujete podobný koncert jako letos, kdy se potkali bývalí členové kapely na společném vystoupení?


Jsou to hezká vzpomínková vystoupení, ale je to vše i dost časově náročné. Tím myslím hlavně dlouhodobé přípravy. Uvidíme, jak to vše dopadne. Ale těší nás, že mají bývalí i současní muzikanti i fanoušci o takovéto akce zájem.


Do šestadvacáté sezony jste vstoupili s novým zpěvákem. Došlo ještě k nějaké změně v obsazení kapely?


Kromě zpěváka Petra Dvořáka z Pardubic, který byl před třemi lety semifinalista soutěže Česko hledá superstar, přišel i klávesák Michal Kratochvíl. Oba se tak svým věkem přidali k již tak dost v loňském roce omlazené kapele.


Chystáte jako kapela nějaké nové CD? Pokud ano, kdy vyjde a jaké skladby na něm budou?


Výhledově o tom uvažujeme, ale opravdu jen výhledově. Ten horizont vydání CD zatím nikde v dálce nevidím. Udělali jsme takový singl pro rádia, který nám nedávno v Praze pokřtil zpěvák Vašek Noid Bárta a modelka Dominika Mesarošová, ale bylo to opravdu jen takové malé promotion.

Autor: Lenka Novotná

2.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení