Na Třebíčsku i jinde lze především navštívit státní zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Náměšti nad Oslavou. Návštěvnickou sezonu památky zahájí letos už právě na Velký pátek a zůstanou otevřené až do Velikonočního pondělí.

Otevřené bude i Muzeum Vysočiny v Třebíči. Lidé si mohou expozice přijít prohlédnout každý den včetně Velikonočního pondělí. V sobotu od 10 do 13 hodin v muzeu navíc pořádají velikonoční tvoření pro rodiče a děti.

Otevřená bude i zámecká expozice Cesty časem, ta ale jen do neděle. Přístupné budou i galerie výtvarného umění. Lidé mohou zamířit i na Městskou věž a dopřát si výhled z jejího ochozu. Věž bude otevřená od pátku do neděle vždy od 10 do 17 hodin.

Kdo by chtěl u příležitosti křesťanských svátků navštívit baziliku sv. Prokopa, může tak učinit v pátek mezi 9. a 15. hodinou a neděli i v pondělí, kdy bude v obou dnech otevřeno od 13 do 17 hodin. Bez průvodce je možné navštívit baziliku i v sobotu, otevřená zůstane po celý den. Bohoslužby slouží farář Jakub Holík v neděli a v pondělí vždy v 7 a v 10 hodin.

Purim v Třebíči

Zadní synagoga v židovské čtvrti v Třebíči se v neděli stane dějištěm festivalu Purim. „Na velikonoční neděli jsme pro naše návštěvníky připravili oslavu židovského nejveselejšího svátku Purim. Návštěvníci se mohou těšit na sváteční prohlídky synagogy a židovské domácnosti s košer vínem a tradičními sladkostmi Hamanovýma ušima," pozvala k návštěvě Dáša Juráňová ze Zadní synagogy v Třebíči. Na programu je i Purimová veselice, výuka izraelských tanců a povídání o vínech, která se pěstovala před dvěma tisíci lety. Celodenní oslavu zakončí přednáška o historickém pozadí svátku, začne v 16 hodin.

O velikonočních prázdninách bude probíhat program i v Ekotechnickém centru Alternátor v Třebíči-Borovině. „Alternátor v Třebíči rozšiřuje na dobu velikonočních prázdnin od 24. do 28. března promítací dobu programu Samá voda na své unikátní projekční kouli," oznámil mluvčí Milan Krčmář. Oproti běžnému provozu, kdy se promítá dvakrát denně, bude během prázdnin možné tento program zhlédnout v 10.30, 13.30 a 15.30 hodin. Otevírací doba zůstává stejná, a to od 9.00 do 16.30 hodin.

Velikonoční Valeč

Za návštěvu bude o Velikonocích nepochybně stát i zámek ve Valči. V neděli od 11 do 16 hodin se na nádvoří bude konat velikonoční trh. „U bezmála tří desítek prodejců bude možné koupit sušené ovoce, medové speciality, perníčky, sýry, originální výrobky z keramiky i skla, ovocné stromky a další výrobky, vše především z rukou výrobců z Vysočiny," řekla organizátorka Jana Dvořáková.

V zámeckých interiérech budou připraveny dílničky pro malé i větší návštěvníky, kde bude možné si vyzkoušet či se jen podívat se na práci skláře či perníkářky, vyrobit si velikonoční zápich či obdivovat krásu paličkované krajky nebo se inspirovat velikonočně prostřenými tabulemi. „Občerstvit se můžete jak u stánků na nádvoří zámku, tak i v restauraci, kde kuchaři připravili speciální sváteční menu," doplnila Dvořáková.