Památník stojí v Jihlavské ulici pod Hotelem U Jiřího.

Slavnostnímu aktu byli přítomni Jirousovi přátelé i ti, kteří básníka osobně neznali. Ke druhým zmíněným patřila také Marie Tajovská z Humpolce, která se na odhalení památníku přišla podívat z vlastního zájmu. „Jirouse jsem osobně neznala. Myslím si ale, že si pamětní desku ve svém rodišti zaslouží. Líbí se mi jeho dílo – jeho básničky i pohádky," podělila se o svůj názor Tajovská.

Na odhalení se přišel podívat také tamní obyvatel Jaroslav Barták. Ten prozradil, že mu je třiadevadesát let a pamatuje si prý velmi dobře domek v Jihlavské ulici, v němž Jirousova rodina bydlela. „Vzpomínán si i na Jirousovu maminku. Byla to moc hodná paní a mezi její velké koníčky patřil sport," zmínil Barták. Dodal, že on osobně se s básníkem neznal, ovšem k jejich setkání prý došlo. „Pamatuji si, jak jsem na motocyklu jel do Želiva. U tamní hospody mě zastavil právě Jirous a zeptal se mě, jestli bych ho svezl do Humpolce. A tak jsem přikývl," vyprávěl Barták o svém prvním setkání s Jirousem a poté ještě dodal, že z Jihlavské ulice se Jirousova rodina později přestěhovala do ulice Hradská. Na otázku, zda s pamětní deskou věnovanou Jirousovi souhlasí, Jaroslav Barták odpověděl, že ano. „Už si tu připomínáme i Hliníka. Jirous byl občanem Humpolce, je to známá osobnost, a proto si myslím, že si v Humpolci tento památník zaslouží," přemítal Barták.

V patnáct hodin již došlo k samotnému odhalení pamětní desky, která je upevněna na balvanu. Na desce je jméno a podobizna básníka, letopočet jeho narození a úmrtí, labuť a Jirousovo motto „… aby radost nezmizela!". Starosta Humpolce Jiří Kučera při svém projevu mimo jiné poděkoval organizátorům Magorova září, tedy Občanskému sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny v Humpolci v čele s Jarmilou Neomytkovou, přítelkyní a studentskou láskou Ivana Martina Jirouse. Svou řeč zakončil stylově veršem, který by prý Jirous sám při této příležitosti pronesl: „Když je takhle krásný září, to se dobře paří," usmál se Kučera.

Slova se ujal také Jaroslav Erik Frič, přítel Jirouse a také vydavatel jeho textů, jenž zavzpomínal na jejich přátelství. „Jsem vděčen obyvatelům Humpolce, že život a dílo básníka uctili touto plastikou," poděkoval Frič.

V nedalekém Tolerančním kostelíku se po odhalení desky konal koncert Pepy Klíče s názvem Requiem za Magora. Zájemci tu mohli zhlédnout i výstavu fotografií Ondřeje Němce nazvanou Od Jirouse po Magora.