Spolu s králem Janem Lucemburským a jeho ženou Eliškou Přemyslovnou se město již tradičně ponořilo do středověké atmosféry.
„Jezdíme sem skoro každý rok. Podle toho jak nám to vychází. Děti to tu baví a je se na co dívat. Nejvíc se nám líbí historický průvod se středověkými kostýmy,“ hodnotila návštěvnice slavnosti Alena Lišková.

Jádro slavnosti je každoročně stejné. Jde o běh čtyř poslů, kteří nesou zprávy své královně Elišce Přemyslovně. Podle pověsti ji manžel Jan Lucemburský zanechal za pevnými hradbami města Jemnice a sám vedl vojenskou výpravu k potrestání vnitřních nepřátel. Král ani v boji nezapomněl na svoji mladou manželku. Vysílal čtyři posly se zprávami o průběhu bojů a královna všechny doručitele postupně odměnila.

Letošní slavnost měla obdobný průběh jako ty předcházející, ovšem s jednou změnou. „Na letošním Barchanu jsme měli navíc ještě vypravěče, který příběh o králi a královně vyprávěl. Za ním se pak celá scéna odehrávala,“ vysvětlila pořadatelka z Městského kulturního střediska v Jemnici Dana Šulková.

Jediné, co slavnosti nepřálo, bylo počasí. „V pátek byla návštěvnost slabší. Lidi odradila velká zima. Sobota se vydařila víc,“ všimla si Šulková.
Ani policisté neměli v průběhu slavnosti práci. „Všechno bylo v pořádku, žádné komplikace jsme nezaznamenali,“ řekl policista Obvodního oddělení Policie České republiky Jemnice Radek Janský.

Jestli bude příští ročník stejný, jako letos se ještě neví.
Pokud město dostane potřebné dotace, začne s rekonstrukcí náměstí, kde by se měly objevit stromy. „Když se náměstí během roku zaplní zelení, tak bychom museli vymyslet pro některé atrakce jiné místo. Na náměstí by pak nemohly zůstat například kolotoče,“ glosovala organizátorka Dana Šulková.