Co vás vedlo zrovna k úpravám skladeb skupiny Pink Floyd, máte k ní nějaký speciální vztah?

Aranžmá pořadu Pink Floyd Night jsem si objednal u pana Petra Jiráka. Sám se aranžování občas věnuji, ale jsem většinou limitován časem. Zde se jednalo o dosti rozsáhlý projekt. Skupina Pink Floyd má k symfonické hudbě snad nejblíže ze všech rockových skupin. Už v polovině šedesátých let začaly slavné londýnské symfonické orchestry natáčet s kapelami jako Beatles, Rolling Stones, Jethro Tull, Deep Purple apod. Ta tradice v Anglii běží dodnes. U nás teď probíhá jakási katarze tohoto žánru. Publikum přijímá tento styl nejen s povděkem, ale i s nadšením.

Velké instrumentální plochy, které jsou pro "Floydy" typické, nedělají orchestru jistě žádný problém, ale jak si poradí třeba s kytarovými sóly?

Na sóla máme skvělého kytaristu pana Jirku Sovu, který se mnou spolupracuje již delší dobu a to na mnoha projektech. Je schopen akceptovat a zvýraznit barvu, styl a kytarové pojetí jak Syda Barretta, Rogera Waterse, tak i Davida Gilmoura. Navíc je velmi zodpovědný. Nyní připravujeme projekt Queen, na jejich sólech pracuje již téměř půl roku. Hudebně je vybavený po všech stránkách. Působil původně jako violista Straussova orchestru ve Vídni a nyní je violistou Moravské filharmonie Olomouc. Se symfonickým orchestrem je tím pádem dokonale sžitý. A je to hráč par excellence.

Kdo je pro vás největší osobností Pink Floyd? Nebo vnímáte jejich členy kolektivně?

Já je vnímám především kolektivně, i když individuality střídajících se lídrů jako byl Syd Barrett, Roger Waters a následně David Gilmour nelze opominout. Každý z nich vtiskl kapele tak trochu jiný nádech. Všichni si prošli celým doslova spektrálním vývojem od psychedelické hudby přes art rock, pop rock a hard rock až k dalším stylovým ingrediencím rockové i popové hudby. Vznikaly mezi nimi neustálé konflikty, které se projevovaly samozřejmě následně i mezi jejich fanoušky. Klávesista Rick Wright a bubeník Nick Mason naštěstí vždy podléhali vlivu svých vůdčích osobností a nechali se téměř vždy svými lídry vést. Zajímavé ale je, jak všichni lidsky za celou tu dobu vyzráli a jak nakonec k sobě přece jen našli společnou cestu, anebo přinejmenším alespoň vzájemný respekt a pochopení.

Album Londýnských filharmoniků aranžoval Jaz Coleman, u nás známý například spoluprací se skupinou Čechomor. V čem je vaše pojetí odlišné?

Já mám svého aranžéra, kterému umělecky věřím. Přesto docházelo průběžně samozřejmě ke konzultacím. Vycházeli jsme výhradně z originálních verzí. Uplatňovali jsme symfonické prostředky na původním rockovém základu. Některá aranžmá skladeb jsou podložená velmi detailní koncepcí, zvukovou drobnokresbou a mnohými zvýrazněnými detaily daných skladeb. Některé impulsy "floydovské tradice" jsou zkrátka tak silné, že se nedají ze symfonického aranžmá jen tak vymazat. Jinak každý dobrý aranžér pochopitelně přinese do projektu i něco svého, nového. V případě Pink Floyd bych řekl, že symfonické pojetí některé skladby dokonce podtrhne nebo je přenese i na ještě vyšší úroveň.

Vystupuje s vámi i mužské vokální kvarteto Q VOX, můžete ho blíž představit?

S Q VOXem jsem se seznámil při natáčení v Praze. Oslovili mně a nabídli mi spolupráci nejen pro nahrávání, ale především pro orientaci souboru tak trochu do jiných uměleckých proudů. V Praze jsme natočili skladby v latinskoamerickém duchu, později jsme pak připravili celkem ojedinělý projekt černošských spirituálů a gospelů. Na něm jsem již spolupracoval i jako scénárista, aranžér, moderátor a manager. Q VOX jsou opravdoví profesionálové. Zpívají na vysoké úrovni od klasických titulů až k populárním žánrům. Jsou ohromně flexibilní. Všichni žijeme v Brně a to přispívá k velkému plusu v případě častého osobního kontaktu při konzultacích, přípravách i zkouškách. To je pro mne velice důležitý moment.

Budou s vámi hrát ještě další hosté?

V podstatě pracujeme ve stejném uměleckém obsazení, protože je to pro danou kvalitu nesmírně důležité. V pořadu je zapojený i již zmíněný sólový saxofon, který se ve skladbách Pink Floyd vyskytuje poměrně často. Našim stálým hráčem na saxofon je pan Antonín Mühlhansl, který dosáhl na koncertních pódiích již opravdu mezinárodního věhlasu.

Boris Klepal