Tradiční italské árie a skladby z pokladnice české opery se v podání Dvorského a Beňačkové nesly podmanivě nasvícenou scenérií zámecké zahrady za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc, kterou řídil Paolo Gatto.

V první polovině několik set posluchačů vyslechlo skladby a árie ze Smetanovy Prodané nevěsty, Dvořákovy Rusalky, či Janáčkovy opery Její pastorkyňa. Ve druhé části mimo jiné zazněly populární segmenty z Pucciniho Manon Lescaut a opery Tosca, v závěru potom duet Desdemony a Otella.

Druhý festivalový koncert bude v úterý v chrámu svaté Markéty, kde bude hostovat komorní soubor Ritornello. "Změna v programu nastala v pátek 10. srpna," řekl ČTK Miroslav Stehlík z pořádající společnosti Ars/koncert. Vokální kvarteto Jiřího Korna nepojede do Dalešického pivovaru, ale kvůli světelným efektům vystoupí od 21:00 na jevišti v jaroměřické zámecké zahradě, upozornil.

Velký zájem je podle pořadatelů o Muzikálovou zámeckou noc s orchestrem a sólisty Městského divadla v Brně. Na programu je 11. srpna. Nádvoří zámku v Telči na Jihlavsku se ve středu 15. srpna stane kulisami oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš. Dvorského festival pak vyvrcholí 18. srpna v zámecké zahradě v Jaroměřicích scénickou kantátou Carla Orffa Carmina Burana, kterou doprovodí speciální vizuální efekty, jež zajistí společnost Flash Barrandov.

Osobnosti hudebního světa se letos do Jaroměřic sjíždějí podeváté. Kvůli ekonomické náročnosti se ale tentokrát neuskuteční tradiční mistrovské pěvecké kurzy. Náklady na uspořádání festivalu dosahují přibližně 3,5 milionu korun. Většinu hradí sponzoři, přispělo město Jaroměřice a kraj Vysočina.

Festival pevně zakotvil v městečku se slavnou hudební minulostí. Na počátku 18. století ji založil hrabě Jan Adam z Questenberku, když zde sestavil početnou kapelu z talentovaného služebnictva. Mimořádně nadané hudebníky posílal na studia do Vídně. Nejtalentovanějším byl František Václav Míča. Na přání hraběte komponoval duchovní i světskou hudbu, mezi nimi i první českou operu O původu Jaroměřic.