Zahájí jej společným koncertem housloví mágové Félix Lajkó a Vołosi. Félix Lajkó bývá označován jako Paganini 21. století a podle nahrávek lze předpokládat, že jeho náměšťské vystoupení bude v sobotu 27. července strhující.

Neděle pak nabídne tři koncerty. Hana a Petr Ulrychovi s bigbeatovou podobou Javorů zahrají mimo jiné písničky z Nikoly Šuhaje. Před nimi ale ještě vystoupí Italové Ilaria Graziano a Francesco Forni, čili zpěvačka, klavíristka a hráčka na ukulele a zpívajícího kytarista. Zde trochu folku přece jen zazní, ale také blues a vášnivé neapolské melodie.

Dramaturg Michal Schmidt doporučuje zejména nedělní závěrečný koncert, vynikající skotskou instrumentální kapelu Rura, oceněnou mnoha cenami.

Pondělní sérii vystoupení zahájí Lenka Dusilová. „Je pro mne jednou z mála našich osobností, kterou si troufnu doporučovat v zahraničí,“ přiznává Schmidt.

Kanadsko-ruská formace Yiddish Glory zahraje ztracené židovské písně z druhé světové války. Projekt byl nominován na cenu Grammy a jedinkrát bude v České republice provedený v Náměšti nad Oslavou.

Pondělní koncerty završí proslulý kubánský jazzový klavírista Omar Sosa, zpívající hráč na koru Seckou Keita ze Senegalu a venezuelský perkusista Gustavo Ovalles. Podmanivým spojením piana a kory v nadžánrovou, melodicky velmi podmanivou hudbu vznikl jeden z nejzajímavějších hudebních projektů posledních let. Je to přímo senzační záležitost. Na druhý a každý další poslech ještě lepší, než na první. A jedna zajímavost; pro hvězdného Omara Sosu musí pořadatelé obstarat ten největší klavír v zemi.

V úterý dostane prostor dvojice Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský. Po nich vystoupí Ženský a mužský sbor z Kudlovic. A ve finále francouzská kapela San Salvador. Tři zpěvačky a tři zpěváci jsou přeborníky na provensálskou polyfonii.

Ve středu na festivalovou scénu zavítá již poněkolikáté Kateřina García. Tentokrát poprvé právě v Náměšti představí s Lubošem Malinou nový projekt, oproti dřívějšku se zaměřila ryze na české písně.

Další kapelou jsou skotští Talisk. Vynikající a mnohokrát oceněné trio.

Folkovým prázdninám budou letos dominovat harfy. První z harfových koncertů uslyší návštěvníci v polovině týdne. Společně vystoupí hráčka na harfu z Walesu Catrin Finch a hráč na koru Seckou Keita. Zní to, jako když se kolébáte na vlnách blaženosti.

Ve čtvrtek bude jedna z posledních příležitostí poslechnout si naposledy Spirituál Kvintet. Letošní sezona je totiž jejich poslední.

Od břehů Mississippi do města nad Oslavou dorazí ženské trio Como Mamas. Hřmít bude ten nejsyrovější gospel, jaký si dokážete představit.

A harfy podruhé, tentokrát rozezvučí harfu kolumbijský Edmar Castaneda. Má ojedinělý osobní styl. „Kolem harfy i tančí, nejen hraje. Je úžasný improvizátor,“ popisuje Michal Schmidt.

V pátek belgická kapela Wör představí hudbu pozdně barokních vlámských mistrů v soudobé poněkud divoké podobě. Zní to, jako kdyby ji hrála kapela z Irska nebo Skotska.

Jiří Stivín připravuje pro náměšťský festival Fantazii o duši. Zahrát ji přijede s hudebním uskupením Collegium Quodlibet.

Závěr pátečního večera bude, jak jinak, patřit harfám. Půjde o jedinečné setkání tří skutečných harfových virtuosů ze tří světadílů. Společný koncert během pobytu v Náměšti speciálně pro Folkové prázdniny vytvoří Catrin Finch, Seckou Keita a Edmar Castañeda. Jsou prý nadšení, že konečně někoho napadlo dát je dohromady a velmi se těší.

Sobota je posledním festivalovým dnem. Večer zahájí Fidler band, tvořený účastníky celotýdenní houslové dílny pro začátečníky i pokročilé.

Jarda Svoboda poté přijede zahrát písně z trabandího alba Přítel člověka.

Festivalovou scénu v sobotu definitivně uzavřou Tęgie Chłopy z Polska. Tęgie Chłopy je dechovka s houslemi a akordeonem a jejich chytlavá muzika nenechá zřejmě nikoho v klidu.

Více o jednotlivých interpretech lze najít na webu Folkových prázdnin. Téma letošního ročníku zní: O duši. I v názvu lze hledat pojítko, které je společné pro všechny letošní účinkující.