Pokud jste na Podzámeckou nivu dorazili v pátek po čtvrté, slyšeli jste ji jako první hudební vystoupení na celém festivalu. A kdo ví, třeba za několik let nebudou akci otevírat, ale nastoupí jako headlineři v nočních hodinách druhého dne.

Historie RealMotion se datuje na přelom roků 2010 a 2011. Skupina navázala na uskupení Lether Bag, čili se základ nově vzniklých RealMotion příliš nehledal. Ze začátku nebyl jasný post zpěváka, který později obsadil Martin Berky, současný frontman kapely hrající na sólovou kytaru. Dalšími členy jsou David Saturka (vokály a bicí, každého pořadatele rozčílí hraním na levou stranu), Martin Zelinger (vokály a basová kytara) a Martin Machát (vokály, kytara). Kapela je velmi mladá nejen dobou působení, ale i co se týče dat narození zapsaných v občance. Věkový průměr je 18 let, nejmladšímu členovi, bubeníku je 16 let. Z výčtu muzikantů je patrné, že se jedná o čtyřčlennou kapelu. Zatím v ní došlo k jediné změně, a to z časových důvodů, služebně nejmladším členem je kytarista Martin Machát. A jak dodává frontman Martin Berky: „Sestava je až na zmíněnou změnu stejná, není vůbec důvod ji měnit."

Kapela svůj styl uvádí jako Hard & Heavy. Sami tvrdí, že jejich styl není ještě úplně ustálený, ale nejraději se řadí to stylů hard rock a heavy metal. Společným hudebním vzorem je kapela Black Label Society, jejíž „nekompromisní a těžkotonážní muzika má opravdu grády," jak říká Berky. Pokud si chcete poslechnout CD RealMotion, máte prozatím smůlu. Jak je z věku členů patrné, jedná se o studenty, čili věc, na které vše vázne, jsou finance, nicméně členové kapely doufají, že CD natočí přes letošní léto.

Když už ne naživo nebo skrz nosiče, dva songy RealMotion si můžete poslechnout na jejich profilu na stránkách http://bandzone.cz/realmotion.

Na pódiích se kluci pohybují něco přes rok a zatím odehráli 15 koncertů. Hráli v Praze, Jihlavě, u Brna, také samozřejmě v okolí Třebíče. „Všude se najdou pohodoví lidé, úžasnou atmosféru jsme měli v Rosicích u Brna v novém klubu bylo úplně narváno. Stěžovat si rozhodně nemůžeme. Máme ty nejskvělejší fanynky a fanoušky na světě a pořád se nám snad množí," říká Berky.

Za nejlepší vystoupení ale kapela považuje svoji účast na tradičním festivalu Zámostí. „Na Zámostí jsme se dostali díky hlasovací soutěži, která probíhala na webu. Skončili jsme druzí, zahráli si v pátek na hlavní scéně, a i když nám chvíli pršelo, stovka lidí určitě přišla. Chceme takto poděkovat našim rodinám, známým, kamarádům, spolužákům, spolupracovníkům, fanouškům a všem, kteří pro nás hlasovali, máme kolem sebe prima lidi. Na Zámostí jsme se nedostali my, na Zámostí se dostali naši fanoušci," skládá díky Berky.

RealMotion chtějí hrát, hrát a hrát do zemdlení, chtějí být slyšet a chtějí být chtění. A jaký má na závěr frontman Berky vzkaz pro fanoušky? „Obrovské díky za to, jak jsou k nám štědří, že na nás chodí, že nám pomáhají! Rád bych každého, kdo si tento článek přečte, pozval na náš koncert, přijďte nás zkusit, třeba si nás oblíbíte! A berte s sebou i své kamarády, ať nás za chvíli zná celý svět!"

Tadeáš Mahel