Lesk a bojový duch jsou už dávno ty tam. Muži jsou špinaví, hladoví a rádi by se po letech bojů vrátili domů.


U jedné z obcí na ně čeká nemilé překvapení: vojenský tábor císařské armády. Velitelé sešikují zbytky zbídačelého vojska a zaútočí. Začíná boj na život a na smrt.


Tak nějak to mohlo vypadat roku 1648, těsně před podepsáním očekávaného Westfálského míru, který ukončí třicet let drancování a zabíjení v celé Evropě.
A tak to bude vypadat i tuto sobotu u Mastníka. V pořadí již sedmá bitva proběhne na hasičském cvičišti.


„Bitva má z historického hlediska své opodstatnění. Zjistili jsme, že se hordy švédských vojáků skutečně u nás potulovaly, dokonce zamířily i k Mastníku. K potyčkám mezi vojáky došlo, ale průběh bitvy je už naše choreografie,“ vysvětlil vedoucí Společenstva Libertas a hlavní organizátor Leoš Malec.


Na bitevním poli se návštěvníkům představí přes sto účinkujících z řad bojovníků i prostého lidu. Ten býval nedílnou součástí vojenského ležení.


Nahlédnout do běžného života vojáka 17. století budou moci návštěvníci od 17 hodin. K vidění budou chladné a palné zbraně i příbytky vojáků.


„Tentokrát jsme si pro návštěvníky připravili dobývání vojenského ležení císařských vojáků, které zpestří střelba z děl a doutnákových zbraní. Tradiční večerní průvod obcí letos neproběhne. Obyvatelům Mastníka dáme na vědomí svou přítomnost bubnováním a salvou z předovek,“ dodal na závěr organizátor Malec.


Bitva u Mastníka začíná v sobotu 5. července v 18 hodin, plné vstupné činí 60 korun, děti od 6 do 15 let zaplatí 25 korun.