Jenže jak roky plynuly a dítko rostlo, přišlo ji poněkud líto, že se v obci, ve které žije, toho moc neděje. Řekla si, že se pokusí s tím něco udělat. A tak přišla s nápadem připravit pro děti ze vsi karneval. Její iniciativu přivítala především ženská část obyvatelstva, ale na pořádání dalšího ročníku zůstala opět sama.

„Tak jsem si řekla, že se to musí nějak změnit. A přišla jsem s návrhem založit občanské sdružení, které by stojaté vody ve vsi trochu rozhýbalo,“ říká Vladimíra Mahelová.

Podobný názor na stav věci měli i další obyvatelé Hodova. Dali se dohromady a vznikli Hodováci, občanské sdružení, které má prozatím asi patnáct členů.

„Nechali jsme se inspirovat podobným sdružením Kameňáci, které už několik let existuje v nedaleké Kamenné. I když jeho členové jsou především muži organizují akce pro celou obec. Nejde jen o společenské akce, v konečném důsledku by mohlo dojít i ke stmelení obyvatel,“ vysvětluje Mahelová.

Ve většině obcí a nejen na Třebíčsku bývají hnacím motorem společenského života hasiči. V Hodově tomu není jinak, ale vzhledem k tomu, že družstvo tvoří muži, jsou jejich akce zaměřeny na dospělejší část hodovské populace.

I tohle chtějí Hodováci změnit. Už začali, ještě před ustavující schůzí. Rukou společnou připravili na 13. března co jiného, než dětský karneval. A chtějí jít ještě dál. „Zrovna dnes máme první společné setkání. Akcí, které bychom mohli zorganizovat je nepřeberné množství, teď záleží na tom, jak se dohodneme,“ uzavírá Vladimíra Mahelová.

O nápady Hodováci nouzi nemají. Po dohodě s vedením obce vyvěsili své stanovy a plány na hodovské webovky a k nim přidali odkaz. Jednoduše by se dal nazvat nápadník.

Přispět do něj mohou všichni, kterým není společenský život v obci lhostejný, a mají nějaký dobrý tip na akci. Prozatím se do diskuze přihlásilo pár lidí, ale nápadů je dost. Objevily se hlasy o pořádání táboráku spojené s opékáním buřtů na čarodějnice i návrh na stavění máje, či turnaj ve stolním tenise. Jiný by chtěl pěknou lavičku okolo lípy na návsi, aby bylo v létě kde posedět. Jak se Hodovákům bude dařit, ukáže čas. Vše záleží na lidech a jejich chuti něco pro ostatní udělat. V Kamenné i Zárubicích o tom vědí své.