Hlasovat pro jednotlivé památky mohou zájemci na internetových stránkách www.npu.cz do 31. května. Ale nejen svými hlasy mohou milovníci hradů, zámků a památek podpořit svého favorita. Letos si památkový ústav připravil pro všechny děti do 14 let zajímavou výtvarnou soutěž o ještě zajímavější ceny.


„Malířská soutěž O nejpohádkovější hrad či zámek je vyhlášena ve třech věkových kategoriích,“ informovala Zdeňka Kalová z tiskového referátu Národního památkového ústavu v Praze. Každý, kdo do 31. května zašle obrázek svého nejpohádkovějšího hradu či zámku na adresu ústředního pracoviště v Praze, pomůže svému favoritu k získání rovných deseti bodů do ankety.


Pro tři nejlepší z každé kategorie má vyhlašovatel připravenou celoroční vstupenku na všechny památky ve správě Národního památkového ústavu pro sebe a svou rodinu.


„Územně odborné pracoviště v Telči vyhlásilo v rámci této soutěže ještě regionální kolo,“ upřesnila Zdeňka Kalová. „Toho se mohou zúčastnit dětské kolektivy. Podmínky jsou i v tomto případě stejné jen na vítěznou třídu, která pošle nejvíc nejhezčích obrázků, čeká cena v podobě zážitkové návštěvy hradu či zámku ve správě územního odboru Telč. Kdy si bude moci děti projít vybraný objekt doslova od střechy až po sklep,“ dodala Kalová.


Zájemci o kolektivní účast musí svá díla zaslat do 25. května na telčskou adresu památkového ústavu s názvem školy, třídy a kontaktem na třídního učitele. Pod správu Národního památkového ústavu v Telči v současnosti spadá zámek v Telči, Jaroměřicích nad Rokytnou, Náměšti nad Oslavou, Lipnici nad Sázavou a areál poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.