Na slavonickém náměstí festival zahájí projekce snímku Vlasy. „Celý večer chceme pojmout jako poctu nedávno zesnulému režiséru Miloši Formanovi,“ říká Ondřej Trojan a dodává: „Plánujeme zahájení jako velký letní hippie mejdan, samozřejmě v dobovém oblečení.“ Po něm bude následovat koncert Tonyi Graves v kulturním domě.

Celkem na festivalu uslyšíte 12 koncertů, například ve čtvrtek 2. srpna ve 21 hodin v kulturním domě kapelu Zrní, v sobotu 4. srpna ve 21 hodin v kulturním domě Anetu Langerovou, v 15 hodin ve stodole Maříž držitele Ceny Anděl Kalle nebo v 15 hodin ve stodole Maříž Michala Pavlíčka a Moniku Načevu.

Vybírat budete i z filmové nabídky. Připraveny jsou projekce 65 filmů z celého světa. Promítají se v sedmi sálech a jsou rozdělené do pěti soutěžních kategorií. Navíc letní kino promítne každý večer filmy pod širým nebem.

V předpremiéře ve čtvrtek 2. srpna uvidíte snímek Ondřeje Trojana Toman pojednávající o ne příliš známé osobě šéfa naší zahraniční rozvědky, jenž významně ovlivnil dějiny. Snímek, který má premiéru až 4. října, uvede delegace v čele s Jiřím Macháčkem, představitelem hlavní role.

Na festivalu nemůže chybět ani doprovodný program, který bude sahat až do zahraničí. Ve Fratres na rakouské straně hranice se bude konat výstava Mezi - obrazy z archivu kameramana Jaroslava Kučery. Dále vás v kostelíku v Maříži čeká výstava sochaře a výtvarníka Stefana Milkova, v přilehlé zahradě se stálá expozice Martina Ceplechy rozšíří o další exponáty.

Slavonice Fest také podpoří místní charitativní bazárek Kapička, který podporuje pacienty s leukemií, nebo organizaci Pink Bubble pomáhající onkologicky nemocným pacientům na hranici dospělosti.

Malebné historické městečko Slavonice až do neděle, kdy festival končí, zaplní davy tvůrců a návštěvníků. Organizátoři se naštěstí před začátkem festivalu vyjádřili ke kapacitě města kladně. „Jsou to nervy, ale dopadne to stejně jako loni. I letos se do Slavonic všichni vejdeme,“ myslí si organizátoři.

Festivalovou znělku i letos vytvořil přední filmový střihač Vladimír Barák. Hlas do ní propůjčil Jiří Macháček.