Bude to festival, v němž divadlo bude hrát jednu, nikoli však jedinou roli. Návštěvníky čeká sedm představení nejrůznějších žánrů v podání pěti amatérských souborů. Nebude ale chybět ani hudební produkce, performance a výstavy, promítání filmů a na své si přijdou samozřejmě také děti.

V nekulturním prostředí

„Nejlépe to vše vystihuje označení, které uvádíme i na plakátech Kultura v nekulturním prostředí," popsal Michal Lukáč, principál Ampulky, který je zároveň i hlavním koordinátorem festivalu FabrFest.

Myšlenka uspořádat festival v bývalém Unipletu, ještě dříve Elitexu a ještě dříve ZMS, kde svého času pracovaly tisíce a tisíce Třebíčanů, podle něj nebyla žádný náhlý nápad, vznikla vcelku přirozenou cestou: „Protože jsme měli zkušebnu v jedné z budov bývalé továrny Uniplet, tak se úplně nabízelo využít tamní halu."

Oslovené divadelní soubory se prý možnosti hrát ve staré fabrice nedivily, naopak se jim tato myšlenka zamlouvala.

„Jako první jsme kontaktovali divadelní soubor Mimochodem z Ledče nad Sázavou, se kterým se známe z festivalu ve Slavičíně. Myšlenka uspořádat FabrFest se jeho členům velmi líbila, a tak nám slíbili, že přijedou," vzpomíná Michal Lukáč.

„Pak už to šlo ráz na ráz. Oslovili jsme divadelní soubory z Opatova, Stonařova, Brtnice a poté hudební skupiny, výtvarníky, další sdružení… Zkrátka se to začalo nabalovat."

Nebude tam jediný schod

Podle organizátorů se nebude jednat o akci pro dámy ve večerních róbách a pány ve smokinzích. Prostředí napovídá tomu, že ideální bude na festival dorazit nejlépe ve sportovním a pohodlném oblečení.

„FabrFest se sice bude odehrávat ve staré továrně, mohu ale slíbit, že v ní nenarazíte na jediný schod, takže je kompletně bezbariérový. Moc rádi na něm tedy přivítáme i handicapované návštěvníky," doplnil Michal Lukáč.

MILAN KRČMÁŘ