Její poctivou muziku dobře znají všichni příznivci dechové hudby na Vysočině, své věrné fanoušky má ale také na mnoha dalších místech České republiky. Golčovanka je totiž jednou z mála dechových kapel, s níž v poslední době vystupuje ikona českých polek, valčíků a pochodů – Josef Zíma.

„Všichni v kapele věříme, že s Pepíčkem Zímou budeme ještě dlouho rozdávat lidem radost a pohodu. Je až k nevíře, v jaké kondici tento bard české dechovky stále je. S jakou vervou a radostí i ve svých dvaaosmdesáti letech zpívá a vzpomíná na všechny pěkné chvíle, které mu dechovka a lidé kolem ní dali," uvedl současný manažer, kapelník a také bubeník Golčovanky Tomáš Vagenknecht. Ten dodal, že Josef Zíma ale není jediným populárním zpěvákem, s nímž Golčovanka úzce spolupracuje. Zpívala s ní například i Blanka Tůmová, Josef Oplt a celá řada jiných pražských interpretů.

Kapela, která má za sebou nespočet úspěšných koncertů a opakovaných festivalových vystoupení, za všechny uveďme například Kmochův Kolín, Kubešovu Soběslav, Pravečkův Lanškroun, festival dechových hudeb v Telči, Setkání muzikantů v Bílých Karpatech, Valašské Klobouky či domácí Festival dechovek v Golčově Jeníkově, se musela v červenci loňského roku vyrovnat s nečekaným úmrtím svého zakladatele a dlouholetého kapelníka Tomáše Kotěry. „Krátce po jeho smrti jsme v Kosicích odehráli náš prozatím poslední koncert a přiznám se, že v té době nebylo jasné, jestli vůbec budeme pokračovat a hrát dál. V říjnu jsme se ale sešli a v podstatě velmi rychle se dohodli, že v odkazu Tomáše Kotěry a pod stejným názvem kapely budeme pokračovat," řekl Vagenknecht.

Příznivci Golčovanky si tedy mohou oddechnout a do svých kalendářů si mohou poznamenat termíny prvních potvrzených letošních vystoupení kapely. „17. května zahrajeme v rámci tradičního Festivalu dechovek v Golčově Jeníkově a 11. července budeme koncertovat na festivalu dechových hudeb v Bystřici u Jičína," poznamenal Vagenknecht a dodal, že v průběhu roku se termínový kalendář Golčovanky zaplní, ostatně jako každoročně, celou řadou dalších koncertů a vystoupení.

Od února se opět začnou muzikanti a zpěváci Golčovanky scházet na pravidelných zkouškách v Čáslavi.

Přestože kapelu Tomáš Kotěra pojmenoval po městě, ve kterém vyrůstal a žil, dnes ji tvoří především hudebníci přespolní. Tomáš Vagenknecht je z Chrasti u Chrudimi, ostatní dojíždějí z Prahy, Pardubic, Kutné Hory a dalších míst Středočeského a Pardubického kraje.

Řada z nich má vynikající hudební vzdělání a profesionálně se věnují hudbě. Často působí v jiných hudebních tělesech a souborech. „Bez ohledu na to je ale u nás všech Golčovanka na prvním místě. Potřebám kapely i termínům vystoupení se bezvýhradně všichni podřizujeme," zdůraznil kapelník a připomněl, že Golčovanka hraje od doby svého vzniku prakticky v nezměněném složení.

Dobrá parta

„Za osm let od nás odešli tři nebo čtyři muzikanti. Jsme dobrá parta, žádnou ponorku jsme nikdy nezažili," pokračoval. Věkový průměr Golčovanky je asi třicet pět let. Hrají v ní nejen zkušení, ale i mladí a talentovaní muzikanti. „Není bez zajímavosti, že v kapele máme zastoupené i dvě generace muzikantské rodiny Štainerových. Otec Jaroslav hraje na B trumpetu a jeho dcery Veronika na křídlovku a Kateřina na baryton," poznamenal Vagenknecht.

V repertoáru má čtrnáctičlenná a nástrojově plně obsazená Golčovanka na sto padesát skladeb. „Jsme česká kapela, a proto hrajeme především skladby českých autorů. Sázíme na nedostižnou kvalitu a melodičnost skladeb Františka Kmocha, Josefa Poncara, Jaromíra Vejvody, Karla Valdaufa, Karla Vacka, Ladislava Kubeše a mnoha dalších. Uvádíme ale také některé skladby a písně současných autorů. Moravské kousky hrajeme také, ale s jistou mírou nadsázky tvrdíme, že moravskou dechovku přenecháváme moravským kapelám," usmál se.

Vlastní skladby Golčovanka nehraje. Václav Maňas ml. nicméně pro ni napsal Jeníkovskou polku a její repertoár rozšířily i skladby Antonína Pechy. „Je ale pravda, že uvažujeme o rozšíření našeho repertoáru o skladby původně jiných hudebních žánrů. Například o písně Waldemara Matušky či skupiny Beatles, ovšem v aranžmá pro dechovku," podotkl Vagenknecht.

Příznivci dechovky znají písničky Golčovanky nejen z živých vystoupení, ale také ze čtyř kompaktních disků, které již kapela vydala. „Natočili jsme také padesátiminutový koncert pro populární TV Šlágr, a to přímo v jeho nahrávacím studiu. Pořad tvoří našich sedmnáct skladeb a televize ho pravidelně řadí do svého vysílání. Je to vynikající reklama, která má odezvu u mnoha pořadatelů. Je to i taková naše přímá vstupenka na akce, které pořádají," ocenil kapelník. Ten připomněl, že nejen on, ale také Tomáš Kotěra mnohokrát účinkovali i v pořadech o dechovce, které vysílaly regionální stanice Českého rozhlasu, a to v Jihlavě, Pardubicích a Plzni. „Tam jsme dokonce hráli dvakrát naživo," zavzpomínal Vagenknecht.

O budoucnost dechovky jakožto hudebního žánru u nás se Golčovanka nebojí. „Je sice pravda, že na Moravě má dechovka zázemí širší a povědomí lidí o ní je tam bohatší, ale ani tady u nás dechovka v žádném případě nestrádá. Svědčí o tom bohatá divácká a posluchačská kulisa, která všechny koncerty a festivaly stále provází. Zaznamenali jsme i vznik několika nových dechovkových festivalů, což samozřejmě vítáme a věříme, že si na nich také zahrajeme," uzavřel kapelník Tomáš Vagenknecht.