„Festival pořádaný na atraktivním místě nedaleko zámku a baziliky zapsané na seznam UNESCO nabídne vystoupení desítky kapel i doprovodný program,“ řekl člen organizačního týmu a třebíčský radní Martin Svoboda.

„O Müllerovu účast jsme usilovali téměř deset let, ale kvůli jeho vytíženosti se to podařilo až letos,“ řekl Svoboda. Mimo jiné na Zámostí vystoupí také Big Band Tomáše Hájíčka, Anna K., Aneta Langerová nebo skupiny Toxique a Tata Boys. Kolem sedmi desítek kapel mohou návštěvníci festivalu sledovat na dvou scénách a v tanečním šapitó.

Organizátoři očekávají, že zdejší festivalové koncerty uvidí za oba dny kolem osmi tisíc návštěvníků. Areál Zámostí 2011 je téměř v centru města pod třebíčským zámkem, v těsné blízkosti čtvrti Zámostí. Podle organizátorů je jeho předností hlavně technické zabezpečení. „Máme jednu z nejlepších zvukových aparatur, která se Česku používá,“ dodal pořadatel Svoboda.

Rozpočet festivalu je kolem dvou milionů korun, které hradí sponzoři a peníze ze vstupného. Příspěvek od města organizátoři nedostali, ale mají v pronájmu louku pouze za symbolický poplatek.

Doprovodný program nabídne filmovou přehlídku v kině Pasáž, výstavu třebíčských výtvarníků Open Performance ve foyeru divadla Pasáž, kam se přestěhovala z tradičního prostoru v zámeckých konírnách, které se nyní opravují. „Je to návrat k tradici. Vzhledem k rekonstrukci zámku jsme zvolili toto provizorní řešení. Uvidíme, jak to dopadne a zda tyto prostory využijeme i příští rok. V každém případě se na výstavě představí dvacítka třebíčských výtvarníků a fotografové ze skupiny Trefos,“ informoval Artuš Adámek.

Výstava v divadle začíná již zítra

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční zítra v sedmnáct hodin. Filmová přehlídka odstartuje v pátek v patnáct hodin snímkem Ireny Pavláskové Zemský ráj to napohled. Sobotní promítání nabídne od deseti hodin hudební dokument The Doors, od dvanácti hodin komedii Ondřeje Trojana Občanský průkaz a závěr bude ve 14.30 hodin patřit hudebnímu dramatu Serg Gainsbourg: Je T´aime.

První ročník festivalu Zámostí se odehrál v roce 1997 v areálu bývalé Subakovy továrny v Zámostí. Prostor dodal projektu zajímavou atmosféru a uvedl festival dobře do života. Zámostí bylo podle organizátorů jedním z prvních tuzemských festivalů, jehož součástí byla samostatná taneční scéna, kde se představila špička domácí taneční hudby.

Zámostí 2011 bude na třebíčské Podzámecké nivě probíhat od pátku 3. června do soboty 4. června.

Program festivalu Zámostí 2011
Program festivalu Zámostí 2011.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)
LENKA NOVOTNÁ