Termín si jako ochrannou známku nechala zaregistrovat bývalá pracovnice kulturního zařízení a jedna z organizátorek festivalu Dagmar Juráňová.


Důvod? Rozepře, která vypukla před minulým ročníkem festivalu. Hovořilo se tehdy o rušení celé akce. „Známku jsem si nechala zaregistrovat z toho důvodu, že ředitelka chtěla zaběhnutý festival zrušit. To se mi vůbec nelíbilo,“ řekla Deníku Juráňová.


Ředitelka kulturního střediska (MKS) Hana Štěpničková ale rušení Šamajimu vyvrací. „Nikdy jsem ho nechtěla zrušit. Chtěla jsem pouze redukovat program z týdne na tři dny,“ reagovala. Ke zkrácení festivalu loni skutečně došlo. Že ale možné rušení oblíbené akce není výmyslem, dokazuje i diskuse na stránkách www.samajim.cz, kde přívrženci festivalu neskrývají obavy o jeho osud.


„Dalo to práci minulý ročník vůbec udělat. Nechtěla jsem Šamajim nechat zaniknout, zničit. Řekla jsem si: tohle teda ne,“ vysvětluje Juráňová své pohnutky.


Ředitelka MKS Štěpničková tvrdí, že výpadek slova Šamajim z názvu nevadí. „Sice jsme psali Šamajim, ale všem jsme vysvětlovali, že je to třebíčský židovský festival, protože to slovo spousta lidí nezná. Mám pocit, že Třebíčský židovský festival je vypovídajíc název,“ řekla.


Na svých webových stránkách MKS uvádí Třebíčský židovský festival s vysvětlením v závorce „dříve Šamajim“. S tím Juráňová nesouhlasí. „Nelíbí se mi to, oznámila jsem to kulturnímu středisku písemně,“ vyjádřila se.


Letošní festival židovské kultury bude opět třídenní. Program je poměrně nahuštěný, začíná vždy šestnáct hodin a jednotlivá vystoupení následují za sebou často po hodině. Patronem festivalu je Arnošt Goldflam a vystoupí například violoncellista Jiří Hošek, Lesik a Káťa Hajdovští nebo polská skupina ELjazzER.


To vše proběhne pod názvem Třebíčský židovský festival. Slovo Šamajim, hebrejsky nebesa, zůstává majetkem Dagmar Juráňové. K čemu jí bude? „Věřím, že přijde doba, kdy bude Šamajim fungovat dál,“ vzkázala.

Přečtěte si rozhovor s ředitelkou Městského kulturního střediska v Třebíči Hankou Štěpničková zde.