Jeden svět letos reaguje na tak zásadní události, jako je útok na redakci satirického týdeníku v Paříži, válka na Ukrajině, rozpínání islámského státu nebo nárůst rasismu v České republice. „Díky moderním technologiím můžeme dnešní dění prožívat takřka v přímém přenosu. Můžeme sledovat vývoj, zaujímat postoje a aktivně reagovat. Přesto děláme něco zcela opačného, pouštíme k sobě jen vybrané zprávy a v naší ochranné bublině je nám příjemně. Máme totiž pocit, že to, co je venku, se nás netýká," řekla Radka Balášová, koordinátorka festivalu v Třebíči.

Právě proto Jeden svět vyzývá českou veřejnost, aby praskla své ochranné bubliny. Například jenom tím, že navštíví projekci dokumentárních filmů s aktuálními tématy a po nich následující debaty. „Sami jsme si při výběru filmů praskli pár svých bublin, ať už o islámu, migrantech nebo třeba duševních chorobách," dodal Pavel Mikoláš, další z třebíčských organizátorů.

V Třebíči se dokumentární filmy budou promítat od pondělí do čtvrtka. První tři dny se festival odehraje v kině Pasáž, pak jej čeká přesun. „Expedujeme, poslední den totiž děláme v restauraci Trumpetka v Židovské čtvrti. Tam se promítne film Evangelium podle Brabence. Na besedu by měl přijet sám Vráťa Brabenec známý z kapely Plastic People of the Universe," podotkl Mikoláš.

Nové místo pro Jeden svět chválil třebíčský místostarosta Milan Zeibert, který se na festivalu objevuje pravidelně. „Je krásné, jak se všechno posunuje. Bývaly doby, že když se na radnici hovořilo o Trumpetce, bylo to kvůli různým problémům. A nyní je z Trumpetky nekuřácká restaurace, kde dělají koncerty, promítají filmy a mají tam svoji pouliční knihovnu," konstatoval.

Návštěvníci Jednoho světa v Třebíči se mohou těšit celkem na osm dokumentů a čtyři besedy.