„Expozice bude za podpory a následného provozování zřízena akciovou společností Žďas a stane se tak výrazným počinem v oblasti podpory rozvoje kultury a turistického ruchu ve žďárském regionu,“ sdělil vedoucí propagace firmy Žďas Stanislav Růžička.

Cílem je vytvoření uceleného návštěvnického okruhu, který představí v nových souvislostech spojení barokních umělců působících v regionu žďárského kláštera. „A přesahujících do prostoru celé střední Evropy,“ doplnil Růžička.

Umělecká galerie najde právě ve Žďáře odpovídající umístění právě proto, že město je s barokem úzce spjato prostřednictvím Jana Santiniho Aichla a jeho kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Expozice téměř osmi desítek děl významných barokních malířů a sochařů bude k vidění v momentálně nevyužité budově zámeckého konventu, a to celoročně.

Kromě Žďasu se bude na zřízení galerie za zhruba tři a půl milionů korun podílet také Národní galerie, město Žďár, kraj Vysočina a dotací přispělo rovněž ministerstvo kultury. Expozice evropského baroka by měla být v budově konventu umístěna minimálně deset let.

„Bude nás to za tu dobu stát miliony, ale radní se k podpoře tohoto projektu postavili vstřícně. Jedná se o významnou propagaci města,“ uvedla žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.