Začíná mezinárodní hudební festival s hvězdným obsazením

Letos ti, co do Jaroměřic přijíždějí zdaleka a pravidelně, určitě nepřehlédnou, že zrestaurované sochy opět zhlížejí z mostu přes říčku Rokytnou. Rovněž tolik diskutovaný chodník kolem zámecké zahrady přišel po letech připomínek místních na řadu. A není ledajaký. „Vidíte, že děláme mozaiku z malých kamenných kostek. Klečeli jsme tu ve dnech, kdy se slunko opíralo. Fakt nic moc,“ mávl rukou jeden ze tří dlaždičů, kteří mají tu nádheru na svědomí.

Dva tisíce židlí

Hlavní hvězdou programu a prvního festivalového dne bude dnes večer kromě Petra Dvorského Gabriela Beňačková. Oba umělci budou ubytováni ve Sporthotelu v nedalekých Hrotovicích. „Ano, pan Dvorský má rezervaci na celou dobu trvání festivalu. Bydlet bude ve svém oblíbeném pokoji,“ potvrdila recepční hotelu Lucie Jiříčková.

Samotná zámecká zahrada už také finišuje s přípravami. „Dokončujeme kryté pódium a orchestřiště,“ započal s výčtem povinností zdejší kastelán Radim Petr. „Musíme dát do pořádku zeleň, zřídit provizorní most, nainstalovat vlajky, osvětlení v areálu i stožárové do hlediště. To aby se návštěvníci rozešli bez újmy na zdraví,“ dodal kastelán. Pro milovníky hudby bude zajištěno základní občerstvení. Sólisté budou mít k dispozici šatny v podobě stanů. Totéž zázemí čeká na hráče filharmonie, aby si měli kam odkládat futrály od nástrojů. Pořádající agentura přiveze osm mobilních záchodků.

„Hlediště – to pro mě a kolegyně znamená na každý večer nanosit kolem dvou tisícovek židlí a nějaké lavičky. Všechno se rovná pěkně podle provázku,“ přidala se Lenka Kacetlová z městského kulturního střediska.

Centrum bude neprůjezdné

V době konání každého koncertu jsou Jaroměřice jako v obležení. „Uzavřen bude průjezd centrem kolem zámku až za most,“ oznámila tisková mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická. Příval aut bude letos zvládat zhruba desítka lidí. Kromě jaroměřických službukonajících strážníků, to budou dopravní policisté z Třebíče. K ruce budou mít pomocníky z řad zdejších dobrovolných hasičů. „Mají za úkol odklánět dopravu, návštěvníkům sdělovat, kam mají zaparkovat. Vše by mělo proběhnout hladce, festival se nekoná poprvé,“ dodala Lavická. Umělci budou pod střechou, hudební produkce tedy proběhne za každého počasí. „Doporučujeme návštěvníkům vzít si pláštěnky. Přes deštníky v případě deště není dost dobře vidět představení,“ vzkazuje Jaroslav Kocurek z pořádající agentury ARS koncert.

Ohňová show

Vážná hudba se neobejde bez sponzorů. Na téhle akci s dobrou mezinárodní pověstí se jich podílí víc jak desítka. Na prvním místě figuruje společnost ČEZ.

Celý festival zahrnuje šest koncertů. Tři se uskuteční v jaroměřické zámecké zahradě, po jednom v přilehlém chrámu sv. Markéty, na zámku v Telči a v Dalešickém pivovaru. A jak je to s ohňostrojem? Poslední koncert 18. srpna zahrnuje i ohňovou show. „Klasický ohňostroj to ale nebude,“ dodal Jaroslav Kocurek z pořádající agentury.