„Právě jej stříháme. Myslím, že dokonce února by mohl být komplet hotový," řekla režisérka dokumentu Ivana Křenová. Se svým manželem kameramanem Miroslavem Křenem natáčeli snímek na Vysočině i ve Francii. „Snímek bude k vidění v galerii a bude s ním nakládat Městské kulturní středisko Třebíč. K vidění by měl být i přes internet a jednáme také s Českou televizí. Ale to ještě není jisté," informovala režisérka.

Krátká verze dokumentu s názvem Franta pro Třebíč je nicméně již nyní k vidění přímo v galerii. Do něj se však nevešlo všechno. „Do krátkého dokumentu se nedostaly příliš Čechy. Jeho vztah k Vysočině či důvody k emigraci uvidí diváci až v úplné pětačtyřicetiminutové verzi," popsala Křenová.

Pro manžele Křenovy to nebylo první setkání s Františkem Mertlem. První dokument o malíři natočili již před pěti lety a nesl název Franta Cherchez la femme. „Česká televize jej tehdy odvysílala k jeho osmdesátinám. Byl zaměřený především na jeho setkání s manželkou Jacqueline a jak to ovlivnilo jeho život. Ta je nejen jeho múzou, ale dodnes spolu mají úžasný vztah," popsala Křenová.

Nový dokument se zaměřuje více přímo na na malíře s pseudonymem Franta. „Chceme se více věnovat jeho tématům, která řeší. Jak je dnes svět na všech frontách úplně rozhádaný. To jsou věci, které ho trápí. Jakmile se ve světě něco stane, tak on to ihned reflektuje ať to byla Fukušima, Afrika, životní prostředí. Všechna tato témata on v tvorbě má," vysvětlila režisérka.

Slavnostní představení filmu by se mělo konat pravděpodobně v dubnu. „Film budeme používat hned, jak jej dostaneme. Ale při slavnostním promítání chceme udělat i besedu s manželi Křenovými, kteří mají z natáčení spoustu zajímavých zážitků," sdělila ředitelka MKS Třebíč Jaromíra Hanáčková.

Dokument by se měl slavnostně promítat v rámci pravidelných klubů, které se budou v Galerii Franta konat jednou za měsíc. „První klub bude 27. února. Na programu bude čtení poezie Evy Fruhwirtové. A vystoupí i vynikající kapela Django Jet. Hrají jazz a swing šmrncnutý cikánskou muzikou. A bude i ochutnávka vín," vyjmenovala Hanáčková.

Galerie Franta byla v Třebíči otevřena loni 3. prosince. V Třebíči jsou vystaveny čtyři desítky obrazů, soch a grafických prací, představují průřez Mertlovou tvorbou za posledních přibližně 50 let. Zájem o galerii je podle Hanáčkové až překvapivý. „V lednu přišlo kolem 300 lidí, což je na to, že je ‚okurková' sezona, velice slušné," uvedla. Prosincová návštěvnost byla ještě vyšší. „My si hodně slibujeme od letní sezony. Máme památky UNESCO, turisty budeme směřovat na tuto novou atrakci," doplnila Hanáčková.

Z Francie očekávají v Třebíči velkou návštěvu už v dubnu. „Mistr František Mertl, alias Franta, si chce zopakovat vernisáž a chce přivést skupinu svých příznivců z Francie. V prosinci se sem nemohli dostat kvůli počasí," vysvětlila ředitelka.